Ultimele știri

PC. Arhidiacon Maxim Sturza, Consilier Mitropolitan pentru Relațiile cu Instituțiile Statului al Arhiepiscopiei Chişinăului, Mitropolia Basarabiei, a fost decorat cu Ordinul Sanctus Stephanus Magnus, de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel

„Urmând pilda Sfântului Apostol Pavel care lăuda și prețuia pe cei credincioși și statornici și luând aminte la încredințările primite despre activitatea bogată depusă în apărarea și promovarea valorilor creștine, în slujirea Bisericii lui Hristos și a comunității umane;

Pe temeiul prerogativelor conferite Nouă de Statutul pentru organizarea și funcționarea Bisericii Ortodoxe Române și ca semn al prețuirii și binecuvântării Noastre, conferim „Ordinul Sanctus Stephanus Magnus” Preacucernicului Arhidiacon Maxim Sturza.

Dată în Reședința Noastră Patriarhală din București, în anul mântuirii 2022, luna octombrie, ziua 20.

 † ??????
?????????? ????????? ???????? ????̂??”

Pe această cale și noi, membrii Centrului Eparhial al Arhiepiscopiei Chișinăului, transmitem sincere felicitări și calde urări de bine, Părintelui Consilier Maxim Sturza, pentru toate realizările, roadele și strădaniile depuse în sprijinul Mitropoliei Basarabiei, rugând pe Bunul Dumnezeu să-i dăruiască mulți și mântuitori ani.

Vrednic este!
 

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img