Ultimele știri

ÎPS Părinte Mitropolit PETRU a oferit Ordinul Mitropolit Gurie Grosu Preafericitului Părinte Patriarh DANIEL

În cadrul ședinței Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române întrunit, astăzi, 28 octombrie, la Palatul Patriarhiei, ÎPS Părinte Mitropolit PETRU, în contextul împlinirii a 30 de ani de la reactivarea Mitropoliei Basarabiei, a oferit PF Părinte Patriarh DANIEL Ordinul Mitropolit Gurie Grosu, primul mitropolit al Basarabiei.

Înaltpreasfinția Sa a mulțumit Preafericitului Părinte Patriarh pentru susținerea și sprijinul acordat de-a lungul timpului Mitropoliei Basarabiei și i-a transmis gândurile Sale de sănătate, ani îndelungați și bucurii duhovnicești.

 

Pentru Biserica Noastră Ortodoxă din Basarabia au fost ani memorabili, ani plini de eforturi pentru dobândirea recunoașterii Mitropoliei Basarabiei de către statul Republica Moldova, dar și pentru adaptarea la ritmul alert al lumii, cât și pentru conservarea valorilor Ei salvatoare.

 

Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img