Distincții bisericești acordate de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, cu prilejul aniversării a 30 de ani de la reactivarea Mitropoliei Basarabiei

Astfel, în cadrul Sfintei Liturghii arhierești din 20 octombrie 2022, săvârșită cu prilejul aniversării a 30 de ani de la reactivare, prin delegarea ÎPS Teofan, Arhiepiscopul Iașilor, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, ca reprezentat al Preafericitului Părinte Patriarh, au fost decorați cu:

Ordinul Crucea Patriarhală

• PC. Pr. Protoiereu Sergiu Aga, Consilier Cultural (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • PC. Pr. Protoiereu Mitrofor Anatolie Sîrghie (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • PC. Pr. Gheorghe Eşanu, Protopop de Făleşti (Episcopia de Bălți)
  • PC. Pr. Valeriu Cernei, Vicar eparhial (Episcopia de Bălţi)
  • PC. Pr. Ionel Bâgea (Episcopia Basarabiei de Sud)
  • PC. Pr. Gheorghe Untilă (Episcopia Basarabiei de Sud)
  • Dlui. Avocat Vlad Cubreacov (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • Dlui. Igor Belei, Director Executiv al Misiunii Sociale Diaconia (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • Dlui. Dr. Ion Negrei, Vicepreşedintele Asociaţiei Istoricilor din Republica Moldova (Episcopia de Bălţi)
  • Dlui Mihai Adauge, Cercetător ştiinţific, Academia de Ştiinţe a Moldovei (Episcopia de Bălţi)
  • Dlui. Nicolae Tudose (Episcopia Basarabiei de Sud)
  • Dlui Tudor Panţiru (Episcopia Basarabiei de Sud)

Ordinul Maica Domnului Rugătoarea (Oranta)

• PC. Pr. Protoiereu Mitrofor Anatolie Goncear (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • PC. Pr. Protoiereu Mitrofor Petru Buburuz (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • PC. Pr. Protoiereu Mitrofor Ion Marian (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • PC. Pr. Protoiereu Mitrofor Anatolie Balan (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • PCuv. Protos. Gherman Negară, Stareţul Mănăstirii Sf. Împ. Constantin şi Elena (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • PC. Pr. Petru Botezat (Episcopia de Bălţi)
  • PC. Pr. Roman Botezat, Consilier eparhial (Episcopia de Bălţi)
  • PC. Pr. Igor Roşca, Protopop de Edineţ şi Donduşeni (Episcopia de Bălţi)
  • PC. Pr. Vasile Burduja (Episcopia Basarabiei de Sud)
  • PCuv. Protos. Nicanor Asargiu, Stareţul Mănăstirii Sf. Treime (Episcopia Basarabiei de Sud)
  • Dlui. Eugen Tomac, Deputat în Parlamentul European (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • Dnei. Ana Bejan, Preşedintele Asociaţiei Grigore Vieru (Episcopia de Bălţi)
  • Dlui Tudor Coşleţ (Episcopia Basarabiei de Sud)

Ordinul Sfântul Ioan Iacob de la Neamţ, Noul Hozevit

• PC. Pr. Protoiereu Mitrofor Alexei Semionov (Arhiepiscopia Chişinăului)

Ordinul Sanctus Stephanus Magnus

• PC. Pr. Protoiereu Gabriel-Andrei Gherasă, Consilier Proiecte şi Patrimoniu Bisericesc, Arhiepiscopia Chişinăului (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • PC. Arhid. Maxim Sturza, Consilier pentru Relaţiile cu Statul, Arhiepiscopia Chişinăului (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • PC. Pr. Protoiereu Mitrofor Vasile Alcaz, Protopop de Ungheni (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • PC. Pr. Protoiereu Mitrofor Valeriu Enache, Protopop de Călăraşi (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • Dlui. Iulian Rusanovschi, Preşedinte al Asociaţiei Monumentum (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • Dlui. Vlad Ţurcanu, Director General al Companiei Teleradio Moldova (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • Dlui. Avocat Alexandru Postică, Consultant juridic al Mitropoliei Basarabiei (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • Fam. Cristian şi Mihaela Burdujel (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • Fam. Gheorghe şi Irina Grădinaru (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • Fam. Valeriu şi Ana Cecan (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • Dlui. Emil-Teofil Bălteanu, Administrator SC Bohemia Iaşi (Episcopia de Bălți)
  • Dlui. Valentin Chilat (Episcopia de Bălți)
  • Dlui. Dr. Dan Dungaciu, Directorul Institutului de Ştiinţe Politice şi Relaţii Internaţionale al Academiei Române (Episcopia Basarabiei de Sud)
  • Dlui. Ştefan Secăreanu (Episcopia Basarabiei de Sud)
  • Dlui. Vladimir Beşleagă (Episcopia Basarabiei de Sud)
  • Dnei Arh. Dr. Tamara Nesterov, Cercetător al Academiei de Ştiinţe a Moldovei (Episcopia Basarabiei de Sud)

Diploma omagială 2022

• PC. Pr. Protoiereu Mitrofor Valeriu Matceac, Consilier Administrativ, Arhiepiscopia Chişinăului (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • PC. Pr. Protoiereu Victor Ghimpu, Consilier Economic, Arhiepiscopia Chişinăului (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • PC. Arhid. Constantin Olariu, Secretar Eparhial, Arhiepiscopia Chişinăului (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • Dlui. Nicolae Mocanu, Director al TVR Moldova (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • Dlui. Ion Vînaga (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • Dlui. Ing. Eugen Merioară (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • Dlui. Tudor Soltan (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • Doamnei Lucreţia Hârlăoanu (Arhiepiscopia Chişinăului)
  • Dlui. Dr. Iulian Chifu, Consilier de Stat (Episcopia Basarabiei de Sud)
  • Dlui. Romeo Cemirtan (Episcopia Basarabiei de Sud)
  • Dlui Eugen Popescu, Directorul Agenţiei Romanian Global News (Episcopia Basarabiei de Sud)
  • Dlui. Avocat Mihai Potoroacă (Episcopia Basarabiei de Sud)
  • Dlui. Avocat Vitalie Nagacevschi, Preşedintele Organizaţiei Juriştii pentru Drepturile Omului (Episcopia Basarabiei de Sud)
  • Dlui. Avocat Elisei Secrieru (Episcopia Basarabiei de Sud)
  • Dlui. Acad. Ilie Bădescu, Directorul Institutului de Sociologie al Academiei Române (Episcopia Basarabiei de Sud)

pentru activitatea lor îndelungată, rodnică și folositoare Bisericii și societății. Axios!