Pelerinaj la locurile sfinte din Moldova și Ardeal: Credincioșii basarabeni trăiesc momente de profundă evlavie și bucurie

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Petru, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, un grup de pelerini din localitatea Costuleni, raionul Ungheni, și din municipiul Chișinău, au participat la un pelerinaj de trei zile la locurile sfinte din Moldova și Ardeal. Organizat de Centrul de Pelerinaj „EMAUS” al Mitropoliei Basarabiei, acest pelerinaj a oferit participanților o experiență de neuitat de rugăciune și comuniune spirituală în spațiul românesc din dreapta Prutului.

Grupul, însoțit de Părintele Iulian Gâscă, Parohul Bisericii „Sfântul Gheorghe” din Cornești, Ungheni, și organizat de doamna Vera Cladicov, a avut ocazia să se roage la numeroase locuri sfinte din România. Printre acestea, se numără Mănăstirea Sihăstria, unde pelerinii s-au închinat la mormântul Părintelui Cleopa Ilie, și Mănăstirea Recea, unde au vizitat mormântul Părintelui Ioan Iovan. De asemenea, au participat la Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Florești și s-au rugat la Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Nicula.

La Mănăstirea Râmeț, s-au închinat la moaștele Sfântului Ierarh Ghelasie, iar la Catedrala Încoronării din Alba Iulia, au înălțat rugăciuni pentru unitatea neamului românesc. Vizita a continuat la Mănăstirea Prislop, unde pelerinii s-au rugat la mormântul Părintelui Arsenie Boca și au vizitat peștera Sfântului Ioan de la Prislop. Călătoria s-a încheiat la Mănăstirea brâncovenească Sâmbăta de Sus, la mormântul Părintelui Teofil Părăian.

Părintele Iulian Gâscă a subliniat semnificația profundă a acestei călătorii: „Acest pelerinaj a fost o adevărată binecuvântare pentru toți participanții. Ne-am încărcat sufletește la locurile sfinte și am simțit puterea rugăciunii și a comuniunii cu sfinții. Credincioșii români de pe ambele maluri ale Prutului au o mare evlavie față de Părintele Arsenie Boca și de ceilalți cuvioși părinți care urmează a fi canonizați, iar minunile, cum ar fi vindecările de boli, sunt o mărturie a Harului care lucrează în viețile noastre, prin mijlocirile lor.”

Pelerinii au împărtășit emoții și impresii de neuitat. Doamna Maria Sarabaș, artist al poporului, a exprimat entuziasmul său: „Grupul de la Costuleni e fruntea! Oameni scumpi pe care îi îndrăgești din clipa în care i-ai cunoscut! Vă mulțumesc pentru orele și clipele pe care le-am petrecut în mijlocul dumneavoastră în acest pelerinaj extrem de important și de mare folos pentru credința noastră seculară! Așa să ne-ajute Dumnezeu să ne mai întâlnim!”.

O altă pelerină din satul Costuleni a adăugat: „Mulțumim din suflet pentru tot și pentru toate, mulțumim bunului Dumnezeu că ne-a învrednicit să ajungem în aceste sfinte locuri, unde ne-am umplut de evlavie, bunătate și smerenie. M-am încărcat sufletește și am ajuns acasă cu bine și împlinită.”

Participanții, mulți dintre ei angajați ai instituțiilor publice locale din Costuleni, și-au manifestat dorința de a continua urcușul duhovnicesc prin vizitarea mănăstirilor din Bucovina și a locurilor sfinte din Grecia.

Centrul de pelerinaj „EMAUS” al Mitropoliei Basarabiei, condus de Părintele Marin Osoianu, organizează în continuare trasee pentru toți credincioșii din stânga Prutului dornici de a descoperi locurile sfinte din dreapta Prutului și de a trăi momente de profundă împlinire. Resursele financiare colectate sunt destinate lucrărilor de pictură care se desfășoară la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chișinău.

Următoarele destinații includ Muntenia, Bucovina, Ardeal, Prislop, Dobrogea și Maramureș, după următorul calendar:

• 20-23 Iunie, Muntenia, preț 180 Euro
  • 05-07 Iulie / 23-25 August, Bucovina, Preț 120 Euro.
  • 12-14 Iulie / 16 – 18 August, Ardeal și Prislop, Preț 100 Euro
  • 19-21 Iulie, Dobrogea, Preț 150 Euro.
  • 25-28 Iulie, Maramureș, Preț 120 Euro.

Pentru detalii și înscrieri, vizitați www.emaus.md sau contactați Centrul de Pelerinaj „EMAUS” la numărul de telefon 060-595-146

Galeria foto completă poate fi accesată pe pagina noastră de Facebook: