Un grup de enoriași din satul Dubăsari Vechi, raionul Criuleni, în pelerinaj la locurile sfinte din Iași, România

Enoriașii Parohiei „Sfântul Arhanghel Mihail” din localitatea Dubăsarii Vechi, raionul Criuleni, au săvârșit ieri, 12 martie 2024, un pelerinaj la locurile sfinte din municipiul Iași, România.

Popasul duhovnicesc a avut loc cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor și a Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iașilor, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.

În cadrul vizitei, enoriașii, dimpreună cu Părintele Teodor Pelin, Protopopul de Criuleni și Dubăsari, au participat la Sfânta Liturghie de la Catedrala Mitropolitană din Iași, după care au fost primiți în audiență de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan la Reședința Mitropolitană.

Ulterior, grupul de pelerini români-basarabeni a vizitat mănăstirile Golia, Cetățuia și Frumoasa, unde a ascultat istoria acestor lăcașuri și s-au închinat la cele sfinte, fiind întâmpinați cu multă căldură și dragoste duhovnicească.