Ultimele știri

Ziua națională a României sărbătorită la Parohia „Sf. Ap. Andrei, ocrotitorul tuturor românilor” din municipiul Ungheni

Alături de Preacucernicia Sa a participat Pr. Nicolae Tverdostup de la Parohia Romanovca și Preacucernicul Părinte Protoiereu Gabriel Andrei Gherasă, Consilier Mitropolitan pentru Proiecte și Patrimoniu Bisericesc al Mitropoliei Basarabiei, delegatul Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Petru la acest eveniment, care a transmis, cu acest prilej, mesajul de binecuvântare al Înaltpreasfinției Sale.

După tradiționala rânduială, în cadrul căreia s-a mulțumit Lui Dumnezeu pentru darul unității de credință și de neam făcut acestui popor, cerând totodată ca unitatea să dăinuie de-a pururi între fiii neamului nostru, Părintele Paroh Dănuț Chirilă a mulțumit numeroșilor credincioși ce țin făclia românismului aprinsă în acest oraș, adresându-se mai apoi Excelenței Sale, Domnului Sorin Bădulescu ,Consulul României la Ungheni, ce cu multă bucurie a răspuns pozitiv invitației Preacucerniciei Sale, luând parte la manifestare alături de soția domniei sale.

Bucuria a fost întregită și de participarea domnului istoric Corneliu Prepeliță, alături de colaboratorii săi, ei înșiși militanți și prezențe active în peisajul unionist al raionului Ungheni.

Menționăm că, prin binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Petru, prin eforturile necontenite ale Părintelui Dănuț Chirilă și grație susținerii nemijlocite a celor ce iubesc patria mamă, Parohia Ungheni s-a manifestat întotdeauna, ca o făclie ce luminează calea reîntregirii și redeșteptării naționale a celor care privesc spre Prut ca spre o frontieră nedreaptă, care desparte pe frați unii de ceilalți, aici desfășurându-se constatat astfel de manifestări.

 

 

Articol redactat de Preacucernicul Părinte Protoiereu Gabriel-Andrei Gherasă

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img