Ultimele știri

PS Antonie: „Poezia creştină reprezintă o formă de a-L lăuda pe Dumnezeu”

În după amiaza zilei de duminică, 8 octombrie 2017, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a participat la lansarea cărţii Licăriri ale Luminii divine, a doamnei Ana Sofroni, doctor în filologie. Lansarea a avut loc la Biblioteca Târgovişte din Chişinău în cadrul ședinței Cenaclului literar-creștin „Cuvântul” al Mănăstirii „Sfintul Apostol Andrei”, având-o ca moderatoare pe scriitoarea Raisa Plăieșu. La eveniment au participat scriitori, actori, critici literari, interpreți, studenți, liceeni etc. Evenimentul cultural a inclus următoarele momente: prezentarea ziarului „Izvorul credinței” a Mănăstirii „Sfintul Apostol Andrei” la trei ani de activitate creștină; lansarea creației literare și muzicale creștine a autoarei Ana Sofroni; Lansarea creației literare și grafice de carte a autoarei Maria Tomiţa-Corini şi expoziția creștină de fotografii a scriitorului Andrei Viziru, redactor, Radio Moldova.

Ședința cenaclului a fost binecuvântată de către Prea Cuviosul Arhim. Mitrofor Andrei Caramalău, stareţul al Mănăstirii ”Sf. Ap. Andrei” și Exarh al Mănăstirilor din Mitropolia Basarabiei Basarabia. Pe parcursul ședinței au luat cuvântul: PC protoiereu Gheorghe Ioniță, protopop de Chişinău; Ion Ciocanu, critic literar; Andrei Viziru, scriitor; Maria Corini, poetă; dr. Ana Sofroni, poetă, profesor universitar, USM; Aristin Cupcea, actor; Ecaterina Urâtu, poetă; Ștefan Sofronovici, poet; Maria Negoiţă, poetă și interpretă; Daniela Pântea, elevă, cl. VI, LT ”C. Negruzzi”, or. Chișinău şi PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chișinăului etc.

Sosit la partea a doua a evenimentului, PS Antonie s-a referit la cartea Licăriri ale Luminii divine şi la activitatea autoarei acestei minunate culegeri de texte creştine, dna Ana Sofroni. Cartea Licăriri ale Luminii divine constituie un buchet de cântece creştine scrise de doamna Sofroni, care sunt laude aduse lui Dumnezeu, Maicii Domnului şi sfinţilor. Doamna Sofroni spune că compoziţiile sunt adresate creştinilor de orice vârstă şi celor mici şi celor mari şi au ca scop mângâierea sufletelor. Aşa cum afirmă şi autoarea poeziile „au luat naştere din luminile învăţăturii dumnezeieşti” şi sunt adresate celor „setoşi de pace şi armonie sufletească”.

PS Antonie i-a mulţumit doamnei Sofroni pentru sprijinul dezinteresat şi devotamentul faţă de Mitropolia Basarabiei, amintind de anii 95’ – 2000, când dna Sofroni a făcut parte din comisia care selecta tineri din Basarabia pentru seminarele şi facultăţile din România. Preasfinţia Sa a spus că „dna Sofroni este chipul femeii creştine, păstrătoare a credinţei, care cu multă atenţie şi jertfă se îngrijeşte ca toţi membrii familiei să nu se îndepărteze de Dumnezeu”. „Citind textele dnei Sofroni înţelegi că le-a scris o mamă, simţi dragostea, grija şi responsabilitatea pentru creşterea spirituală corectă a tinerilor, viitorul neamului nostru. Doamna Sofroni li se adresează cu duioşie îndemnându-i să caute credinţa în Dumnezeu, arătându-le ce câştigă omul când îl descoperă pe Dumnezeu”, a mai spus Ierarhul Mitropoliei Basarabiei.

Vorbind despre poezia creştină, PS Antonie, între altele, a spus: „Omul laudă pe Creatorul său în diferite feluri. Poezia creştină reprezintă o formă de a-L lăuda pe Dumnezeu. A scrie poezie este un mare dar de la Dumnezeu A scrie poezie creştină este o chemare specială. Scrie poezie creştină doar omul credincios. Dna Sofroni scrie o astfel de poezie, pentru că are credinţă în Dumnezeu şi chiar dumneaei spune că „licăririle ale Luminii divine”sunt inspirate din Sfânta Scriptură, texte patristice şi textele părinţilor duhovniceşti”. PS Antonie i-a urat doamnei Sofroni, inspiraţie divină pentru alte texte aducătoare de lumină în sufletele celor care le vor citi.

Dna Sofroni este autoarea volumului „Mărturisiri” (1995), o carte de poezii creştine şi a unei culegeri de cugetări creştine „Roadele credinţei” (2011). A scris articole pentru revistele Luminătorul, Alfa şi Omega, Misionarul ş.a.

În cadrul ședinței din partea Mănăstirii „Sfântului Apostol Andrei” și a Cenaclului literar-creștin „Cuvântul” au fost înmânate diplome de vrednicie, celor mai activi poeți, interpreți, actori, liceeni, diferitor personalități pentru promovarea artei și culturii românești naționale creștine, pentru mărturisirea credinței prin cuvânt, fapte bune, contribuind la o colaborare frumoasă cu ziarul „Izvorul credinței” a Mănăstirii „Sfântului Apostol Andrei” pe parcursul celor trei ani de activitate. La sfârșitul ședinței  Cenaclului literar-creștin „Cuvântul”, tuturor participanților au fost oferite: pliante despre istoria Mănăstirii Sfântului Apostol Andrei” și ultimul număr (nr.9 (37) al ziarului mănăstirii ”Izvorul credinței”. Apariţia ziarului „Izvorul credinței” dar şi activitatea Cenaclului se datorează în mare parte implicării jertfelnice a dnei scriitoare Raisa Plăieșu.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img