Ultimele știri

PS Antonie: „Grija pentru viaţa religioasă a societăţii, în timpuri de prigoană ateistă, le-a revenit femeilor”

Duminică, 30 aprilie 2017, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraşi (paroh – preot Vasile Negru).

După Sfânta Slujbă, PS Antonie s-a referit la rolul Femeilor Mironosiţe şi a femeii, în general, la răspândirea credinţei creştine. PS Antonie, referindu-se la rolul femeii creştine în păstrarea credinţei, între altele, a spus: „În timpurile de prigoană, cum am prins şi noi, perioada sovietică, când se promova un ateism agresiv, cele care au demonstrat curaj au fost femeile, mamele şi bunicile noastre. Ele ne-au îndemnat să învăţăm şi să rostim rugăciuni, să ţinem post, să mergem la sfânta biserică, să nu rămânem neîmpărtăşiţi în Postul Sfintelor Paşti, să ne fie botezaţi pruncii şi să nu rămână necununaţi tinerii. Grija pentru viaţa religioasă a societăţii, în timpuri de prigoană ateistă, le-a revenit femeilor. În această zi când cinstim femeia creştină, aducem mulţumiri mamelor, bunicilor şi surorilor noastre care ne-au învăţat credinţa creştină”.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui Vasile pentru activitatea pastoral-misionară desfăşurată la Călăraşi, caracterizându-l a fi „un preot cumpătat şi bun misionar al adevărului Evanghelic”.

Părintele Vasile a mulţumit pentru binecuvântare şi pentru susţinere, invitându-l pe ierarhul Mitropoliei Basarabiei să mai vină la Călăraşi.

Dimineaţa, la venirea în mijlocul comunităţii, PS Antonie, la fel ca şi în ceilalţi ani de ziua Femeilor Mironosiţe, a dăruit fiecărei doamne câte o floare, menţinând că aceste flori sunt de fapt un omagiu pentru mama Preasfinţiei Sale, care este trecută la cele veşnice şi de la care a învăţat credinţa ortodoxă şi dragostea pentru Dumnezeu, dar sunt oferite femeilor ca semn al misiunii care le revine –  de a păstra credinţa ortodoxă. La sfârşitul Sfintei Slujbe, PS Antonie a oferit fiecărei femei câte o iconiţă cu chipul Maicii Domnului, iar părintele Vasile câte o carte de rugăciune.

Istoric: Comunitatea „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraşi a fost înregistrată în vara anului 2012. Atunci s-a pus temelia unei mici biserici şi cu ajutorul Bunului Dumnezeu, în ajunul Sfintelor Paşti din 2013, în noul sfânt locaş s-a oficiat prima slujbă.

La 5 septembrie 2014, prin voinţa tuturor creştinilor, comunitatea „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraşi a trecut de la Mitropolia Moldovei (Patriarhia Moscovei) la Mitropolia Basarabiei. La 25 noiembrie 2014, cu ocazia sărbătoririi hramului, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, ÎPS Mitropolit şi Exarh Petru a făcut prima vizită în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei”. În anul 2015, de ziua hramului, ÎPS Mitropolit şi Exarh Petru a slujit a doua oară în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraşi. PS Antonie a oficiat Sfânta Liturghie în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraş în data de 26 aprilie 2015, 20 ianuarie 2016, 6 martie 2016, 4 decembrie 2016, 22 martie 2017 şi 30 aprilie 2017.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img