Ultimele știri

Primul-ministru al României a vizitat Mitropolia Basarabiei

Cu această ocazie Premierul României a purtat, într-o atmosferă călduroasă, convorbiri cu membrii Sinodului Mitropolitan: Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Petru, Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, Preasfințitul Părinte Episcop Antonie, Episcop de Bălți și Preasfințitul Părinte Episcop Veniamin, Episcop al Basarabiei de Sud.

Pe agenda discuțiilor s-au aflat:

  • Situația și dinamica instituțiilor și comunităților Mitropoliei Basarabiei;
  • Necesitatea perfecționării cadrului legislativ al Republicii Moldova în domeniul cultelor în vederea alinierii normelor europene;
  • Abordarea de către autoritățile statului român în dialogul cu autoritățile din Republica Moldova a chestiunii restituirii proprietăților bisericești confiscate abuziv de statul sovietic ocupant;
  • Suplimentarea fondurilor guvernamentale destinate susținerii clerului Mitropoliei Basarabiei;
  • Necesitatea edificării unor noi catedrale românești în municipiile Chișinău, Bălți și Cahul, ca centre ale spiritualității ortodoxe românești;
  • Crearea unui cadru stabil și permanent de cooperare între Mitropolia Basarabiei și Guvernul României în beneficiul credincioșilor ortodocși români din Republica Moldova, inclusiv în ceea ce privește valorificarea și promovarea patrimoniului cultural român;
  • Deschiderea Mitropoliei Basarabiei, ca actor social de primă importanță, pentru cooperarea cu autoritățile centrale și locale din Republica Moldova;
  • Aducerea problematicii Mitropoliei Basarabiei pe agenda organismelor și instituțiilor europene.

În cadrul discuțiilor, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit PETRU a ținut să sublinieze că Mitropolia Basarabiei este singura instituție națională din perioada interbelică de aur reactivată la răsărit de Prut și, în calitatea sa de păstrătoare și promotoare a identității spirituale românești, reprezintă un factor integrator al spațiului cultural și spiritual comun al României și Republicii Moldova, asigurând unitatea trans-politică a lumii românești.

Domnul prim-ministru Nicolae-Ionel Ciucă s-a arătat preocupat de situația structurii locale a Patriarhiei Române și a subliniat faptul că Guvernul României va continua să sprijine activ Mitropolia Basarabiei care păstorește, în prezent, peste un milion de români basarabeni ce și-au redobândit cetățenia română.

În semn de prețuire și recunoștință pentru susținerea acordată Mitropolie Basarabiei de către Guvernul României, ÎPS Părinte Mitropolit și Exarh PETRU i-a acordat domnului prim-ministru Nicolae-Ionel Ciucă Ordinul Bisericesc „Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt”, gradul I și i-a oferit în dar o icoană a Sfântului Ierarh Dionisie Erhan al Cetății Albe – Ismail. Ca gest de răspuns, domnul prim-ministru Nicolae-Ionel Ciucă i-a oferit Mitropolitului Basarabiei un medalion cu efigia Sfântului Voievod Ștefan cel Mare.

La întâlnire a participat, de asemenea, Excelența Sa, Domnul Daniel Ioniță, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al României la Chișinău.

Ca reprezentant al Relațiilor cu Instituțiile Statului, din partea Mitropoliei Basarabiei, a luat parte la discuții Precucernicul Părinte Arhidiacon Maxim Sturza, Consilier Mitropolitan, care a și întâmpinat pe domnul prim-ministru al României.

Părțile au convenit să rămână în dialog permanent pentru soluționarea, în spirit european constructiv, a problemelor abordate cu ocazia acestei întâlniri.

 

 

Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img