Ultimele știri

Aniversarea zilei de naștere a Părintelui Arhidiacon Maxim Sturza a fost marcată prin Sfânta Liturghie

Încă de la primele ore ale dimineții, preoții și diaconii Centrului Eparhial au înălțat rugăciuni de slavă și mulțumire lui Dumnezeu pentru darul vieții și binecuvântările revărsate peste Preacucernicul Părinte Arhidiacon Maxim Sturza, Consilier eparhial pentru Relațiile cu Instituțiile Statului al Mitropoliei Basarabiei.

După Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, soborul de clerici au adresat mai multe mesaje de felicitare vrednicului slujitor al altarului. De asemenea, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Petru s-a alăturat sărbătorii, adresând un gând de mulțumire, apreciere și prețuire în nume personal, dar și în numele clericilor și credincioșilor care manifestă un respect profund față de Părintele Maxim.

Mesajul integral de felicitare a Înaltpreasfințitului Petru poate fi accesat aici.
 

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img