Aniversarea a 31 de ani de la Reactivarea Sfintei Mitropolii a Basarabiei: Lumină, Jertfă și Reînviere în Numele Poporului Român

Astăzi, în data de 14 septembrie 2023, credincioșii ortodocși români din Basarabia și din întreaga lume privesc cu bucurie și recunoștință către trecut, celebrând cea de-a 31-a aniversare a Reactivării Sfintei Mitropolii a Basarabiei. Această instituție ecleziastică, far de lumină a credinței și mărturie vie a identității noastre duhovnicești și naționale, a fost reînviată la răsărit de Prut într-un moment binecuvântat, în ziua când creștinii ortodocși români cinstesc praznicul Înălțării Sfintei Cruci. Crucea, simbol al jertfei, suferinței și biruinței, a fost și este călăuza noastră în această călătorie prin istoria mântuirii poporului român.

Nașterea Mitropoliei Basarabiei

Reactivarea Sfintei Mitropolii a Basarabiei ne aduce aminte de o istorie încărcată de credință, nădejde și jertfă. După Marea Unire a Poporului Român din 1918, în anul 1925, Arhiepiscopia Chișinăului a fost înălțată la rangul de Mitropolie, având ca prim Mitropolit pe Înaltpreasfințitul Părinte Gurie Grosu. Însă, odată cu instaurarea regimului sovietic în Basarabia, în anul 1944, Mitropolitul Efrem Enăchescu a fost nevoit să își părăsească scaunul episcopal. Astfel, timp de aproximativ jumătate de veac, Mitropolia Basarabiei și-a întrerupt activitatea, dar fără ca Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române să recunoască desființarea acesteia.

Lumină în Întuneric: Reactivarea și Recunoașterea

Declararea independenței de stat de către Republica Moldova la 27 august 1991 a deschis calea credincioșilor Mitropoliei Basarabiei, rămași fideli Bisericii Ortodoxe Române, să se constituie în Adunare eparhială și să hotărască, la data de 14 septembrie 1992, reactivarea Mitropoliei Basarabiei din cadrul Patriarhiei Române.

Arhivă: ÎPS Părinte PETRU, Mitropolitul Basarabiei și ÎPS Părinte ANTONIE Plămădeală, Mitropolitul Ardealului

La 19 decembrie 1992, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a luat act, cu binecuvântare, de reactivarea Mitropoliei Basarabiei și a recunoscut această Mitropolie ca autonomă și de stil vechi, sub conducerea Înaltpreasfințitului Părinte Petru Păduraru, care va primi în anul 1995 titulatura de Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor. Această reactivare a fost privită ca un act sfânt de adevăr și de dreptate, care a restabilit plinătatea comuniunii de credință și simțire românească.

După un deceniu de persecuție din partea autorităților moldovene și de refuz al recunoașterii sale juridice, Mitropolia Basarabiei a câștigat un celebru proces la Curtea Europeană a Drepturilor Omului în data de 13 decembrie 2001, ceea ce a determinat recunoașterea oficială, de către autoritățile Republicii Moldova, în anul 2002, a Mitropoliei Basarabiei. Această recunoaștere juridică a dus la o oarecare libertate în desfășurarea activităților sale liturgice, pastorale și administrative.

Lumină și Jertfă Continuă: Prezent și Viitor

La acest moment aniversar, privind către trecut și viitor, să ne amintim de eforturile și jertfele preoților, credincioșilor și a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Petru, care au păstrat și promovat credința ortodoxă, cultura românească și limba română în Basarabia.

Reactivarea Mitropoliei nu este doar un eveniment istoric, ci o misiune continuă de lumină și jertfă pentru credință și identitatea noastră. Prin construcția și reabilitarea lăcașurilor de cult, prin activități culturale și sociale, și prin promovarea valorilor creștine și a tradițiilor românești, Mitropolia Basarabiei continuă să fie un far de lumină în inima întregii comunități.

Să privim către viitor cu nădejde, sub ocrotirea Crucii și a Învierii Domnului, și să ne amintim întotdeauna că Mitropolia Basarabiei este o binecuvântare divină, un simbol al jertfei și al reînvierii noastre spirituale și identitare. Cu Înaltpreasfințitul Părinte PETRU și ceilalți doi ierarhi sufragani în fruntea ei, Mitropolia Basarabiei va continua să fie un standard al unității naționale în Basarabia, o perspectivă spre un viitor european marcat de libertate și adevăr, un loc de reculegere și de dobândire a păcii pentru toți cei care-i trec pragul și se identifică cu el.

La mulți ani, Mitropolia Basarabiei! Să rămânem uniți în credință și adevăr, să păstrăm vie memoria martirilor noștri și să privim cu încredere către un viitor luminos, sub ocrotirea Maicii Domnului și a mucenicilor basarabeni care și-au vărsat sângele sfințind acest plai, spre slava lui Dumnezeu și spre binele întregii noastre comunități.