COMUNICAT DE PRESĂ: Adunarea Tinerilor Ortodocși din Basarabia și România, o acțiune de impact pentru tinerii ortodocși

Adunarea Tinerilor Ortodocși din Basarabia și România care a adus împreună, la Orhei, peste 200 tineri ortodocși din diverse regiuni ale Basarabiei și din România, proiect finanțat de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova, a avut un impact profund asupra participanților contribuind la dezvoltarea lor spirituală și personală.

Potrivit chestionarelor de feedback privind evenimentul organizat de Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului” din Orhei, 69,2% dintre participanți au evaluat organizarea generală a evenimentului ca fiind „Excelentă”, iar 30,8% au considerat-o „Foarte bună”. Aspectele organizatorice care au fost cel mai apreciate includ Sfânta Liturghie, atelierele și momentul cultural, 61,5% dintre participanți menționându-le ca fiind cele mai plăcute.

În ceea ce privește dezvoltarea personală și spirituală, 38,5% dintre participanți au afirmat că evenimentul i-a ajutat „În mare măsură”, iar 30,8% au declarat că impactul a fost „În foarte mare măsură”. De asemenea, 84,6% dintre participanți ar recomanda participarea la evenimentele ITO Basarabia și altor tineri, evidențiind valoarea acestui proiect.

Testimoniale

„Participarea la ITO Basarabia – Orhei 2024 a fost o experiență extraordinară! Am fost impresionat de organizarea evenimentului și de diversitatea activităților oferite. Atmosfera a fost plină de energie pozitivă, iar întâlnirile cu tineri din diferite regiuni au fost deosebit de inspirate. Sesiunile de discuții mi-au oferit ocazia să învăț lucruri noi și să îmi dezvolt abilități valoroase. Întregul eveniment a fost un prilej excelent de formare a unor prietenii durabile. Recomand cu căldură ITO Basarabia oricui dorește să trăiască o experiență memorabilă și să se implice activ în comunitatea tinerilor ortodocși.”

„Pentru tinerii din Republica Moldova a fost un moment special și unic. Tinerii ortodocși au nevoie de a-și afirma credința și valorile naționale dimpreună cu frații lor de peste Prut.”

„Mă bucură faptul că Biserica Ortodoxă Română ține cont de noi, tinerii. Până la urmă și noi facem parte din Biserică. Abia aștept următoarea ediție a ITO Basarabia.”

Sprijin și viziune comună

Mitropolia Basarabiei și parohiile sale continuă să își îmbunătățească relația cu tinerii de azi, aflați într-o rapidă schimbare a societății și într-un galopant globalism și secularizare. În sprijinul acestor inițiative de promovare a spiritualității și culturii naționale în rândul tinerilor, Biserica Ortodoxă Română din Basarabia beneficiază de sprijinul constant al Statului Român. Acest sprijin conturează obiective și o viziune comună, menită să consolideze legăturile spirituale și culturale dintre tinerii ortodocși de pe ambele maluri ale Prutului.

„Adunarea Tinerilor Ortodocși din Basarabia și România” – ITO BASARBIA 2024, a avut loc în data de 2 iulie 2024 și și-a propus să consolideze legăturile spirituale și culturale dintre tinerii ortodocși din Basarabia și România.

Comunicatul integral poate fi accesat mai jos: