Ultimele știri

Comunicat de presă: Adunarea Tinerilor Ortodocși din Basarabia și România – ITO Basarabia 2024

Comunitatea Religioasă Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului” din cadrul Mitropoliei Basarabiei anunță desfășurarea Adunării Tinerilor Ortodocși din Basarabia și România (ITO Basarabia 2024) pe data de 2 iulie 2024, la Orhei.

Evenimentul va începe cu Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului” din Orhei, oficiată de Înaltpreasfințitul Petru, Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, care va adresa un cuvânt de binecuvântare și salut la deschiderea oficială.

După Sfânta Liturghie, tinerii vor participa la diverse activități organizate la Liceul Teoretic „Ion Luca Caragiale” din Orhei, inclusiv conferințe spirituale, ateliere educaționale și momente culturale.

Agenda Evenimentului

 1. 09:00 – 11:30Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului” din Orhei.
 2. 11:30 – 12:00Plecarea tinerilor la Liceul Teoretic „Ion Luca Caragiale” pentru masă și activități.
 3. 12:00 – 13:00Prânzul.
 4. 13:00 – 14:00Conferință spirituală susținută de Părintele Dr. Marius PÎJÎN – „Darurile Tinereții”.
 5. 14:00 – 16:00Ateliere educaționale:
  • Limba Română și Tipăriturile bisericești
  • Valorile declarate și valorile asumate
  • Muzică patriotică și sacră
  • Hora și dansul popular
 6. 16:00 – 16:30Pauză pentru gustare.
 7. 16:30 – 17:00Marșul Tinerilor Ortodocși până la Monumentul lui Vasile LUPU.
 8. 17:00 – 18:00Moment cultural și festiv cu cântări sacre, populare și dansuri, înmânarea torței pentru ITO Basarabia 2025.

Proiectul „Adunarea Tinerilor Ortodocși din Basarabia și România” este finanțat de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova (DRRM), din cadrul Guvernului României. Finanțarea acordată de DRRM pentru realizarea acestui proiect este în valoare de 50.000 RON. Mulțumim DRRM pentru susținerea continuă a inițiativelor noastre de consolidare a legăturilor spirituale și culturale dintre tinerii ortodocși din Basarabia și România.

Pentru mai multe informații, vă rugăm să vizitați site-ul www.mitropoliabasarabiei.md, pagina noastră de Facebook https://www.facebook.com/bisericaorhei sau să sunați la 079707501 – Pr. Sergiu AGA, coordonator.

Comunicatul oficial poate fi accesat mai jos:

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img