Ultimele știri

Ziua Limbii Române serbată prin rugăciune și unită cu Începerea Noului An Școlar

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit PETRU, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, un sobor de preoți din cadrul Mitropoliei Basarabiei au săvârșit o slujbă de TeDeum și au depus flori la busturile scriitorilor de pe Aleea Clasicilor de ziua Limbii Române. La eveniment a participat și Excelența Sa, Domnul Ambasador Daniel Ioniță, Ambasadorul României în Republica Moldova. Credincioșii, de toate vârstele, înarmați cu steaguri și cu flori au cântat imnul național al Republicii Moldova și imnul național al României și s-au rugat împreună cu precucernicii părinți, mulțumind lui Dumnezeu pentru darurile Sale cele bogate și astfel sărbătorind ziua Limbii Române.

Dumnezeiasca slujbă a continuat și la Paraclisul Mitropolitan din Chișinău, unde pe lângă rugăciune, Preacucernicul Părinte Vasile Domenti de la Parohia Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, din localitatea Bahu, a ținut un cuvânt despre istoria limbii române, atât în spațiul românesc, cât și în spațiul basarabean de astăzi.

În acest cadru s-a ținut și o rugăciune pentru Începerea Noului An Școlar, după care s-au împărțit ghiozdane, rechizite, cărți copiilor ce aparțin unor familii cu situație materială precare. Acest proiect a fost inițiat de Mitropolia Basarabiei în parteneriat cu Sectorul de Misiune Socială Diaconia și Sectorul Cultural condus de Părintele Protoiereu Consilier Sergiu Aga.

Tânărul student Ion Boldișor a recitat o poezie scrisă de poetul și prozatorul Mihai Duțescu, intitulată Limba Română.

 

Timp care curge, timp ce purcede

În urmă-ne multe n-or să rămână

Dar niciodată nu se va pierde

Doamna frumoasă, limba română.

 

Clopotele toamnei limpede bat,

Pieptul aroma dorului sună,

Plânge şi râde cu lacrimi curate

Stăpâna noastră, limba română.

 

Cuvântul ei dulce ne este nume,

Glasul ei cântec mereu ne adună

Bunii şi răii ce au pe lume

Mai sfânt decât limba română.

 

Pământul acesta cât ne rămase

Munţii cu vulturi, marea cu spumă

Stă sub lumina ce arde în case

La fiecare, limba română.

 

Născuţi dintr-un sânge străvechi precum vinul

Din boare şi rouă şi din furtună

În ea ne rostim şi bucuria şi chinul

În prea iertătoarea limba română.

 

În ea se botează şi vii şi morţii,

În ea se şopteşte sub clarul de lună.

O poartă pe buze şi domnii şi hoţii

Trăind de milenii în limba română

 

Şi timpul tot curge şi curge-va veşnic

Şi sufletu-mi tainic mereu se cunună

În fiece toamnă sub stele de sfeşnic

Cu blânda mireasă, limba română.

 

 

https://www.facebook.com/100002116480327/videos/574176887098300/

 

Articol Redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img