Ultimele știri

†) Sfinţii Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur

Cuvântul de învățătură a fost ținut de Părintele Protoiereu Mitrofor Mihail Ursachi, iar la sfârșit, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit i-a oferit o icoană, în semn de binecuvântare, a Sfântului Ierarh Dionisie, Episcopul Cetății Albe-Ismail.

 „

Sfinţii Trei Ierarhi au trăit în anii când Biserica, abia scăpată din prigonirile sângeroase ale împăraţilor romani, ajunsese primejduită de erezii, adică de abaterile de la dreapta credinţă.

Din cauza mulţimii învăţăturilor greşite ce se iviseră, Sfinţii Trei Ierarhi au dus o luptă grea şi neîncetată pentru adevărata înţelegere, pentru păzirea dreptei credinţe apostolice, cu privire, îndeosebi, la dogma Sfintei Treimi, cea mai de seamă taină a credinţei creştine.

Fiind toţi trei mari Ierarhi ai Bisericii, au folosit amvonul, dar fiecare în felul său.

Tropar

Glasul 4

Ca cei ce ati fost întocmai la obicei cu Apostolii şi lumii învăţători, rugaţi-vă Stăpânului tuturor să dăruiască pace lumii şi sufletelor noastre mare milă.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img