Ultimele știri

PS Antonie: „Orbire spirituală ne împiedică să vedem lucrarea lui Dumnezeu în lume”

Duminică, 13 mai 2018, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului” din oraşul Orhei (preot paroh Sergiu Aga).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la pericopa evanghelică din Duminica a VI-a după Paşti şi la cele două feluri de orbire de care poate suferi omul – orbire fizică şi orbirea spirituală.

Vorbind despre orbirea spirituală, PS Antonie, între altele, a spus: „Orbire spirituală ne împiedică să vedem lucrarea lui Dumnezeu în lume, ne împiedică să vedem darurile Lui, ne împiedică să vedem purtarea Lui de grijă pentru creaţia Sa şi pentru fiecare om în parte. Cauza orbirii spirituale este păcatul, care ne îndepărtează de Dumnezeu şi împiedică Lumina lui Hristos să ne lumineze sufletele. Vindecarea de orbirea spirituală vine prin pocăinţă, prin curăţirea de păcatele noastre în Taina Spovedaniei în faţa părintelui duhovnic”. „Să luptăm cu păcatul care aduce întuneric în sufletele noastre. Să ne îmbogăţim în virtuţi creştine, să adunăm lumină sfântă în sufletele noastre”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui Sergiu pentru activitatea sa pastoral-misionară, subliniind aportul considerabil al Sfinţiei Sale la dinamizarea activităţii culturale a Mitropoliei Basarabiei şi la consolidarea unei parohii româneşti la Orhei.

Părintele Sergiu a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Mitropoliei Basarabiei să mai vină în mijlocul creştinilor din Orhei şi cu alte ocazii.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img