Ultimele știri

Prima săptămână a Postului Mare în Mitropolia Basarabiei

   În prima săptămână a Sfântului și Marelui Post, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei ÎPS Părinte Mitropolit Petru a a oficiat în toate cele patru seri slujba Pavecerniței Mari și Canonul Sfântului Andrei Criteanul: în zilele de luni, miercuri și joi la Paraclisul Mitropolitan Sf. Ioan Teologul din Chișinău iar marți seara în mijlocul credincioșilor parohiei Sf. Ap. Petru și Pavel din Chișinău.

   În zilele de miercuri și vineri, ÎnaltPreasfinția Sa a săvârșit la Paraclisul Mitropolitan Liturghia Darurilor mai Înainte Sfințite a Sf. Grigorie Teologul.

    În ziua de vineri, după Sfânta Liturghie a fost binecuvântată coliva, așa cum este tradiția bisericii în această zi.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img