Ultimele știri

Prima duminică a Triodului marcată prin Sfânta Liturghie arhierească la Paraclisul din Chișinău – Duminica Vameșului și Fariseului

În Duminica a XXXIII-a după Rusalii, moment care marchează începutul Triodului, când în toate Bisericile Ortodoxe se citește Pilda Vameșului și a Fariseului, Înaltpreasfințitul Părinte Petru, Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, s-a aflat la Paraclisul „Sfântul Ioan Teologul” din reședința mitropolitană.

Ierarhul a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi, format din: Părintele Vlad Mihăilă, Consilier pentru Învățământ, Părintele Marin Osoianu, Director al Centrului de pelerinaj „EMAUS”, Părintele Arhidiacon Maxim Sturza, Consilier mitropolitan, Părintele Arhidiacon Constantin Olariu, Consilier Comunicare, Media și Relații Publice, Părintele Arhidiacon Iurie Saganovschi și Părintele Diacon Ilie Cucu.

Răspunsurile liturgice au fost date de membrii Coralei academice ”Gavriil Musicescu” a Mitropoliei Basarabiei.

La slujbă au participat numeroși credincioși care au avut ocazia să asculte parabola Vameșului și a Fariseului, ce ilustrează importanța smereniei și a umilinței în fața lui Dumnezeu, și să se roage împreună pentru pace și armonie. Slujba a fost un moment de înălțare sufletească și de apropiere de Dumnezeu, iar cuvintele Înaltpreasfințitului au adus aminte de importanța iertării și a pocăinței, precum și de faptul că fiecare dintre noi suntem chemați să ne îndreptăm spre o viață cu trăire mai curată și mai sfântă.

În cuvântul de învățătură, Părintele Mitropolit a subliniat faptul că:

„Această duminică ne aduce un mesaj important despre calea spre mântuire și ne amintește că oricine poate avea parte de iertarea lui Dumnezeu, dacă își recunoaște păcatele și își îndreaptă viața cu smerenie, căci rugăciunea și virtutea fără smerenie sunt osteneli în zadar. Să fim toți încredințați de acest adevăr și să ne lăsăm conduși de Duhul Sfânt în căutarea iertării și a mântuirii.”

De asemenea, în această zi de sărbătoare, credincioșii au simțit prezența Harului Dumnezeiesc, fiind încurajați de Înaltpreasfințitul Petru să cugete spre exemplul vameșului, care a recunoscut păcatele sale și a cerut iertare, și să evite atitudinea fariseilor, care se considerau drepți și nu aveau nevoie de pocăință.

„Săptămâna curentă marchează începutul perioadei de pregătire duhovnicească pentru Marele Post care urmează, iar Duminica Vameșului și a Fariseului ne oferă o bună ocazie să medităm asupra stării spirituale în care ne aflăm și să ne pregătim cu curaj de o nevoință sfântă, care anticipează marea bucurie a Învierii Domnului” a mai menționat Părintele Mitropolit Petru.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img