Ultimele știri

Praznicul Botezului Domnului celebrat prin Liturghie Arhierească la Paraclisul Mitropolitan din Chișinău

De Praznicul Botezului Domnului, pe stil vechi, în data de 19 ianuarie 2019, Înaltpreasfințitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie, împreună cu un sobor de clerici, la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

După oficierea Sfântei Liturghii, așa cum este tradiția veche a creștinilor ortodocși, Înaltpreasfinția Sa a oficiat, dimpreună cu soborul de preoți slujba de sfinţire a Aghesmei celei Mari, iar credincioșii au primit binecuvântarea apei celei sfințite și totodată primint binecuvântarea Întâistătătorului Mitropoliei Basarabiei.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img