Ultimele știri

Mesajul de felicitare al ÎPS Mitropolit Petru adresat PS Veniamin al Basarabiei de Sud, cu ocazia aniversării a trei ani de la hirotonia întru arhiereu

                                                                                                                                                   Preasfinției Sale,

                                                                                                                                                      PS Veniamin,

                                                                                                                                     Episcopul Basarabiei de Sud

                                                                                Preasfinţia Voastră,

     Cu deosebită bucurie duhovnicească astăzi, când aniversați trei ani de la hirotonia întru arhiereu și numirea în demnitatea de episcop eparhiot în Episcopia Basarabiei de Sud, dorim să Vă adresăm toate gândurile și urările Noastre  de sănătate, spor și ajutor de la Domnul în activitatea misionar-pastorală rodnică pe care o desfășurați în demnitatea de  Episcop în eparhia de Sud, a Sfintei Noastre Mitropolii a Basarabiei.

    Numirea, dar și asumarea, Preasfinției Voastre în această demnitate, a pus în lumină viața bisericească din eparhia pe care o păstoriți, prin diversitatea și complexitatea activităților pastoral-misionare desfășurate, dar și prin spiritul administrativ-gospodăresc, în gestionarea treburilor eparhiei și a comunităților încredințate, iar pentru aceasta, primiți toată aprecierea, susținerea și încurajarea Noastră.

    Ne rugăm Mântuitorului Hristos – Arhiereul Desăvârșit,  să Vă îndrume, și în continuare, în slujirea de arhipăstor la care ați fost chemat, slujire pe care să o purtați cu demnitate încă mulți ani înainte și care să fie încununată de multe realizări frumoase și binecuvântate, spre păstorirea Turmei Celei Cuvântătoare către Împărăția lui Dumnezeu, spre dăinuirea Sfintei Noastre ortodoxii strămoșești și a spiritului românesc în Basarabia, întru mulți și binecuvântați ani!

                                                                                 Hristos a Înviat!

Cu părintească dragoste în Hristos – Domnul,

                                                                                        † PETRU

 

                                                                     Arhiepiscopul Chişinăului,

                                                    Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img