Ultimele știri

ÎPS Petru, Mitropolitul Basarabiei: „Crucea Domnului ne ajută să ne înălţăm spre cele bune şi folositoare vieţii noastre”

În data de  25 septembrie  curent, în Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci, Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie la Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ioan Teologul din Chişinău”.

După Sfânta Liturghie, în cuvîntul de învăţătură, vorbind despre importanţa Sf. Cruci în viaţa creştinilor, ÎPS Petru a accentuat că: „Dacă, în perioada peregrinării poporului evreu prin pustie, se vindecau de muşcăturile şerpilor veninoşi, privind la şarpele de aramă, tot aşa acum noi putem dobândi, prin Crucea Domnului izbăvirea de păcate şi vindecarea de boli şi suferinţe. Crucea Domnului ne ajută să ne ridicăm din păcate, să ne înălţăm spre cele bune şi folositoare vieţii noastre. Jertfa de pe Cruce, ne-a adus mântuirea, ne-a adus încredinţarea că prin ea ajungem la Înviere, la nemurire”.

În finalul predicii Vlădica Petru a menționat: „Să cinstim Crucea Domnului și semnul ei cu care ne însemnăm spre a ne apăra de mușcătura ispitei cu care vrăjmașul încearcă să ne amăgească. Și să aducem cântare de biruință: Crucii Tale, ne închinăm Stăpâne și Sfânta Învierea Ta o lăudăm și o slăvim”.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img