Ultimele știri

ÎPS Părinte Mitropolit Petru a primit colindători la reședința mitropolitană

În ajunul Praznicului Nașterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos, ÎPS Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor a fost colindat la reședința Mitropolitană din Chișinău de către un grup de colindători din parohia “Sf. Mare Mc. Gheorghe” din s. Medeleni, raionul Ungheni, în frunte cu părintele paroh Florin Mihai Acatrinei.

Colindătorii au fost primiți călduros de către Înaltpreasfinția Sa împreună cu PC Prot. Andrei Bucliș, Secretarul Cabinetului Mitropolitan, PC pr. Victor Ghimpu, consilier mitropolitan și alți membri ai corpului administrativ ai Mitropoliei Basarabiei.

Înaltpreasfinția Sa a oferit colindătorilor daruri, după cum ne învață obiceiurile străbune, exprimându-și bucuria de a vedea că tânăra generație de preoți dă roade în ogorul Lui Dumnezeu, apreciind activitatea părintelui Florin în parohia din Medeleni ca fiind una foarte rodnică într-un timp, relativ scurt.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img