Ultimele știri

Comemorarea eroilor în orașul Soroca

Slujba parastasului a fost săvârșită cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit PETRU, Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, de Părintele Huluță Saftiuc Sorin George, parohul bisericii „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Soroca.

Ca în fiecare an, părintele s-a rugat împreună cu veteranii pentru confrații lor căzuți în nedreptul conflict armat.

Au participat: domnul Veaceslav Burlacu, reprezentantul Guvernului în teritoriu, doamna Lilia Pilipetchi, primarul orașului Soroca, domnul Iurie Tănase, viceprimarul raionului Soroca, domnul Alexandru Cimbriciuc, vicepreședintele UNVRI și președintele Organizației Teritoriale Soroca.

Părintele paroh Sorin Huluță a adus cuvinte de mulțumire veteranilor de război pentru lupta dusă cu vitejie.

De asemenea, părintele a reiterat și îndemnul la pace, înțelegere și frățietate al ÎPS Părinte Mitropolit PETRU.

Slujba parastasului a fost încununată cu o masă de pomenire.

 

 

Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img