Ultimele știri

Centrul de pelerinaj EMAUS al Mitropoliei Basarabiei vine în sprijinul refugiaților și oferă transport

Părintele Prot. Consilier Victor Ghimpu, director adjunct, s-a deplasat la punctul vamal Palanca cu un autocar pus la dispoziție de centrul Emaus pentru a veni în ajutorul refugiaților ce vor să ajungă în România.

În primul transport, 45 de cetățeni ucraineni au fost trimiși la Iași unde au fost întâmpinați de părintele prot. Marin Osoianu, director al centrului Emaus, ce le-a oferit hrană la un restaurant și cazare.

Unora dintre ei ce au dorit să meargă mai departe le-au fost achiziționate bilete de tren pentru diverse destinații.

 

Mărturisesc că nimic nu-mi poate aduce bucurie mai multă, în acest început de primăvară, decât numai a primi pe aproapele meu și a oferi un gram de speranță (Pr. Marin Osoianu)

 

 

 

Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img