Ultimele știri

Mitropolia Basarabiei prezentă la Moldexpo – centru pentru refugiați

Ajutoarele care au ajuns la sediul Mitropoliei Basarabiei de la mănăstirea Cetățuia din Iași și de la credincioșii din Republica Moldova și România, prin strădania preoților din cadrul Arhiepiscopiei Chișinăului, au fost împărțite spre diferite centre de refugiați, inclusiv la punctele vamale.

Acestea au contat în:

  • Produse alimentare pentru cantinele sociale ce distribuie mâncare pentru refugiați;
  • Produse de igienă pentru copii și femei (scutece, pastă și periuțe pentru igienă orală, săpunuri, șampon, șervețele umede, ș.a.);
  • Apă potabilă;
  • Conserve;
  • Mâncare pentru copii de până la 4 ani (produse ambalate de piure, suc cu pulpă de fructe, cereale, lapte, ș.a.);
  • Mâncare pentru animale de companie, câini și pisici;
  • Jucării pentru copii de toate vârstele;
  • Haine pentru copii și adulți;
  • Pături și perne.

 

Slujitorii din administrația eparhială continuă misiunea de ajutorare, prin toate mijloacele, pentru a sprijini voluntarii ce își dedică timpul pentru aproapele lor.

 

Nu facem nimic altceva decât ceea ce ne este menit să facem. Misiunea noastră de slujitori nu este doar în spațiul zidit al bisericii prin rugăciune, ci și în mijlocul credincioșilor, în mijlocul celor aflați în suferință.

Acum credința noastră se transformă în faptă, mai mult ca niciodată. Acum, prin munca fizică, putem spori rugăciunea inimii, căci în timp ce mâna lucrează, mintea se înalță la Dumnezeu … (Pr. Arhid. Constantin Olariu).

 

Nu simțim oboseala, ci numai bucurie sfântă, căci putem fi alături de aproapele nostru. Împlinim porunca iubirii dată de Hristos nouă tuturor și vedem că mulți dintre credincioși o au dobândită în inima lor.

Vedem cum oamenii din toate colțurile Basarabiei și din România ca un furnicar aleargă, împinși de dragostea față de Dumnezeu și de aproapele, să ajute cu ce au ei pe vecinii noștri din Ucraina … (Pr. Prot. Victor Ghimpu).

 

 

 

 

Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img