Ultimele știri

Cinstirea Sfântului Apostol Andrei la Strășeni

În data de 13 decembrie curent (cinstirea Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitiorul României; Sf. Ierarh Dosoftei, Mitropolitul Moldovei; Sf. Frumnetie Episcopul; Sf. Andrei Șaguna, Mitropolitul Ardealului), Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie  în parohia „Sf. Apostol Andrei” din orașul Strășeni, care și-a prăznuit hramul (preot paroh Alexandru Bogos).

După  Sfânta Liturghie, ÎPS Petru a sfințit pictura bisericii, după care a rostit o frumoasă predică despre viața și activitatea Sf. Apostol Andrei: „Astăzi îl prăznuim cu multă bucurie pe Sfântul Apostol Andrei, cel întâi chemat, Apostolul românilor, care a vestit Evanghelia lui Hristos pe melargurile ţării noastre acum aproape 2000 de ani, în Dobrogea şi la Gurile Dunării. Din Sfânta Evaghelie aflăm că Sfântul Apostol Andrei era frate după trup cu Sfântul Apostol Petru, fiii lui Iona, din cetatea Betsaida Galileei, şi erau pescari.

La început, Sfântul Andrei a fost ucenic al Sfântului Ioan Botezătorul. Apoi, auzind de întruparea Mântuitorului nostru Iisus Hristos, s-a dus în Capernaum, unde locuia Domnul şi L-a întrebat: Învăţătorule, unde locuieşti? Iar Domnul i-a răspuns: Vino şi vezi! (Ioan 1, 38-39), şi a rămas cu El în ziua aceea. Astfel, Sfântul Apostol Andrei a fost cel dintâi chemat la vestirea Evangheliei lui Hristos. Nu după mult timp, Andrei şi Simon-Petru se aflau într-o corabie cu tatăl lor, Iona; voiau să plece pe mare la pescuit. Atunci Fiul lui Dumnezeu i-a chemat pe amândoi la apostolie, zicându-le: Veniţi după Mine şi vă voi face pescari de oameni! (Matei 4, 19). Din clipa aceea au lăsat toate şi au urmat lui Hristos până la moarte şi Înviere, fiind martori ai minunilor şi Învierii Lui. Iar după înălţarea Sa la cer, Sfântului Apostol Andrei i-a căzut sorţul să încreştineze mai ales ţările din jurul Mării Negre. Deci, mai întâi a creştinat Armenia, Iviria şi Sciţia Mare (Ucraina de astăzi). Apoi a creştinat Crimeea, sudul Basarabiei şi, trecând pe la Gurile Dunării, a predicat mai mult la Tomis, unde a botezat pe mulţi din Sciţia Mică (Dobrogea de azi). El a stat cu ucenicii săi într-o peşteră din apropiere, unde făcea Sfânta Liturghie, de teama păgânilor închinători la idoli. Peştera poartă și astăzi numele Sfântului Apostol Andrei şi se află în comuna Ion Corvin, nu departe de Constanţa. Astăzi s-a construit acolo o mănăstire mare cu hramul “Sfântul Apostol Andrei”.

Dupa ce a hirotonit episcopi şi preoţi la Tomis (Constanţa), Sfântul Apostol Andrei a trecut prin Tracia (Bulgaria de azi), prin Macedonia, prin Grecia şi a ajuns în Peloponez, unde a predicat doi ani în oraşul Patras. Aici a creştinat pe mulţi închinători la idoli, a făcut nenumărate minuni şi a mărturisit pe Hristos cu multă putere. Văzând aceasta ighemonul cetăţii, a dat poruncă să fie prins, l-au bătut tare şi l-au aruncat în temniţă cu unii dintre ucenicii săi. Apoi, văzând că mulţi credeau în Hristos prin Sfântul Apostol Andrei, l-a condamnat la moarte prin răstignire pe o cruce în formă de X, dându-şi sufletul în mâinile Domnului nostru Iisus Hristos la 30 noiembrie/13 decembrie, pe timpul împăratului Nero”.

Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei a mai accentuat: „Să nu uităm că Biserica noastră este de origine apostolică, întemeiată în primul secol. Sfântul Apostol Andrei ne-a creştinat şi a săvârşit prima Sfântă Liturghie pe pământul României. El ne-a eliberat de patimi şi ne-a unit cu Hristos prin jertfă şi Liturghie, ne-a îndemnat cum să ne mântuim prin smerenie, prin rugăciune şi prin iubire de semeni”.

În final, ÎPS Petru, pentru activitate deosebită şi remarcabilă pe teren bisericesc, sub raport pastoral, misionar şi gospodăresc, i-a oferit părintelui paroh Alexandru Bogos dreptul de a purta Mitra. Domnul Nicolae Avram, ctitor al bisericii, s-a învrednicit de cea mai multă înaltă distincție mitropolitană Crucea Mitropoliei Basarabiei pentru mireni, iar binecredincioșilor Andrei  Mardari, Eduard Stahi, Irina Popescu, Serghei Grișăn, Ludmila Botnari, Grigore Drăguțan, Serghei Chihai li s-au oferit Distincții de vrednicie.

După aceste momente pline de semnificație și bucurie duhovnicească, Vlădica Petru, împreună cu soborul de preoți, au oficiat slujba de sfințire a  Complexului etno-cultural Vatra.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img