Ultimele știri

Ziua pomenirii Tăierii Capului Sf. Ioan Botezătorul sărbătorită la Paraclisul Mitropolitan din Chișinău

Cu această ocazie și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Petru, predica privitoare la cele două pericope evanghelice citite a fost rostită de Părintele Arhidiacon și Consilier Constantin Olariu, care a scos în evidență valoarea credinței din perspectiva biblică și istorică, a chemării dumnezeiești spre o pastorație jertfelnică în Numele Mântuitorului nostru Iisus Hristos, dar și a rugăciunii și postului, care sporesc întotdeauna tăria credinței.

Părintele Constantin a reiterat faptul că ”Sfântul Ioan Botezătorul este cel mai mare om născut din femeie. Amintindu-ne și contemplând la viața sau trăirea înaltă a Marelui Prooroc și Înaintemergător, suntem chemați să fim urmăritorii lui în virtuți, cultivând în mod special în viața noastră evlavia, moralitatea, rugăciunea, cultura teologică, milostenia şi râvna pentru Hristos, fără de care nu se pot mântui nici slujitorii altarului, nici credincioşii.”

De asemenea, Părintele Arhidiacon a enumerat câteva practici concrete prin care ne putem face datoria morală, spirituală și socială față de Dumnezeu, respectiv față de aproapele: să ne spovedim și împărtășim regulat în cele patru sfinte posturi, să participăm la toate sfintele slujbe, să avem un program de rugăciune zilnică, să citim cărţi de rugăciune și de lectură duhovnicească, să fim împăcați și să trăim în bună înțelegere cu persoanele cu care interacționăm zi de zi, să-i mângâiem pe cei întristaţi, să-i ajutăm pe cei săraci şi bolnavi, să tratăm aproapele cu căldură sufletească, indiferent de context.

Adică, să tindem a ne asemăna Proorocului Ioan, care este rugător, îndreptător, dascăl al pocăinţei şi al înnoiri vieţii creștinești, şi nu în ultimul rând, rugător pentru mântuirea oamenilor, amintind că Biserica Ortodoxă a rânduit ca această sărbătoare să fie cinstită prin post aspru și meditație asupra lucrării sale mântuitoare. 

La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Petru, a binecuvântat pe toți credincioșii care prin evlavie au participat la sfânta slujbă, îngrijindu-se de starea lor spirituală, hrănindu-și sufletul cu Har și putere, necesare întregii săptămâni care urmează.
 

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img