Ultimele știri

Slujba de Te Deum de Ziua Națională a României în cuprinsul Mitropoliei Basarabiei

Sărbătoarea Zilei Naționale a României a fost comemorată pe data de 1 decembrie, prin slujba de Te Deum săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Petru, Mitropolitul Basarabiei, împreună cu Părintele Arhimandrit Justinian Budescu, Vicar Administrativ, membrii Centrului eparhial și protopopii din Arhiepiscopia Chișinăului, care au mulțumit lui Dumnezeu pentru darurile revărsate asupra poporului român de pretutindeni.

Cadrul solemn a avut loc în incinta Paraclisului Mitropolitan ”Sfântul Ioan Teologul” din capitală.

În cadrul evenimentului ceremonial, Înaltpreasfinția Sa a adus un omagiu tuturor înaintașilor care au contribuit la cultivarea conștiinței naționale și identitare, inclusiv în spațiul basarabean. De asemenea, a subliniat rolul crucial pe care l-a avut și îl are Biserica Ortodoxă Română pentru unitatea, demnitatea și prosperitatea poporului român, prin eforturi spirituale și materiale considerabile.

Înaltpreasfințitul Pentru a mai menționat faptul că ”Biserica Ortodoxă Română a fost activă în Basarabia pe tot parcursul istoriei, implicându-se intens în realizarea idealurilor naționale, prin slujitori ai sfintelor altare, viețuitori ai mănăstirilor, profesori și intelectuali credincioși, care au luptat sub diverse forme pentru libertatea şi unitatea națională.

Vă felicităm pe toți cei care simțiți românește, adresându-vă îndemnul de a vă bucura cum se cuvine de Harul Sfântului Duh care se revarsă asupra poporului nostru!”

Menționăm că Slujba de Te Deum de Ziua Națională a României a fost oficiată joi în majoritatea parohiilor din cuprinsul Arhiepiscopiei Chișinăului, respectiv din Mitropolia Basarabiei, în semn de mulţumire pentru libertatea şi unitatea neamului românesc, precum şi de cinstire a eroilor care au înfăptuit Marea Unire din anul 1918.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img