Ultimele știri

Sfințirea Liceului Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi” din Chișinău

La data de 21 noiembrie 2018, ziua în care creștinii ce țin de stilul vechi sărbătoresc pe Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, la Liceului Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi”, situat în sectorul Ciocana al Capitalei, a avut loc  ceremonia de sfințire a instituției, slujbă oficiată, prin intermedierea PC Prot. Vasile Lupanciuc, de către un sobor de preoți ai Mitropoliei Basarabiei, în frunte cu PC preoți Nicolae Crețu, Consilier Mitropolitan și PC Prot Serafim Banari, protopop de Chișinău. La eveniment au luat parte cadre didactice, elevi și părinți.     

Evenimentul s-a produs la inițiativa comitetului de părinți ai liceului, cu ocazia împlinirii a 15 ani de la transformarea fostei școli nr. 87  în actualul LTPA „Mihail Berezovschi”.          

La slujba de sfințire a participat și corala episcopală a Episcopiei Hușilor -România, condusă de părintele profesor Simion Marian, care a interpretat mai multe cântări bisericești.     

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img