Ultimele știri

Sfântul Arhidiacon Ștefan sărbătorit prin rugăciune la Soroca

   În ziua prăznuirii Sfântului Întâi Mucenic și Arhidiacon Ștefan pe stil vechi(09.01.18), Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, ÎPS Petru, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, în parohia “Sf. Cuv. Parascheva” din or. Soroca (paroh PC Preot Ștefan Eftodi). La slujbă au fost prezenți și PC preot Valeriu Cernei – vicar administrative al Episcopiei de Bălți a Mitropoliei Basarabiei, precum și PC preot Sorin Huluță, protopop de Soroca și Florești.

   După săvârșirea Sfintei Liturghii, ÎPS Petru a rostit un cuvânt de învățătură, în care a vorbit despre Sfântul Arhidiacon Ștefan ca unul dintre întâii mucenici ai bisericii noastreși jertfelnic. După cuvântul de învățătură vlădica Petru l-a felicitat pe părintele paroh cu ocazia sărbătorii sfântului al cărui nume îl poartă, menționând și apreciind activitatea lui ca fiind una rodnică și jertfelnică pentru comunitatea încredințată. Drept urmare, pentru activitatea sa, părintele Ștefan a fost gratificat cu Distincția bisericească Dreptul de a purta Crucea cu Pietre Scumpe.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img