Ultimele știri

Ședința ordinară a Protopopiatului Chișinău

  Marți, 05 ianuarie 2019, cu binecuvântarea Înalt Preasfințitului Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, în biserica cu hramul „Sf. Ierarh Spiridon” din Chișinău, a avut loc ședința ordinară a preoților din Protopopiatul Chișinău, protopop PC Prot. Mitrof. Serafim Banari.

  În cadrul ședinței au fost abordate mai multe teme ce țin de activitățile cultural-misionare și organizarea administrativ-bisericească a parohiilor, fiind stabilit și programul ședințelor și intrunirilor următoare din anul în curs.

  Cuvântul de deschidere a fot rostit de către părintele protopop care i-a felicitat pe toți în noul an, în contextual organizării primei ședințe din anul 2019. Printre cei care au mai luat cuvânt au fost: PC Prot. Andrei Deleu, Cancelarul Mitropoliei Basarabiei, PC Andrian Agapi, Coordonator de Proiect la Misiunea Socială Diaconia, a Mitropoliei Basarabiei, PC Gheorghe Ioniță ș.a.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img