Ultimele știri

Şedinţa Consiliului Eparhial al Episcopiei din Bălţi

Marţi, 22 ianuarie 2019, la reşedinţa Episcopiei din Bălţi, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcop de Bălţi, s-a desfăşurat Şedinţa Consiliului Eparhial al Episcopiei din Bălţi.

În cadrul şedinţei s-au dezbătut mai multe chestiuni, printre care: 

– Consiliul a acceptat propunerea Preasfinţitului Antonie de a convoca Adunarea Eparhială a Episcopiei de Bălţi în data de 7 februarie 2019 şi a aprobat ordinea de zi a Adunării;

– Consiliul a acceptat propunerea Preasfinţitului Antonie de a relua tipărirea publicaţiei „Biserica Basarabeană” care a părut în perioada 1942-1943 la Bălţi şi a delegat pe Episcopul de Bălţi de a coordona procedura de constituire şi înregistrare a publicaţiei la organele abilitate de stat;

– Consiliul a aprobat propunerile Preasfinţitului Antonie de dinamizare a activităţilor sociale, culturale şi a activităţilor cu tineretul în cadrul Episcopiei de Bălţi şi a activităţilor de pelerinaj în spaţiul românesc şi în lumea ortodoxă;

– Diverse;

Biroul de presă al Episcopiei din Bălţi

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img