Ultimele știri

Sfintirea Aghesmei celei Mari la Paraclisul Mitropolitan din Chișinău

În ziua de 19 ianuarie 2019, atunci când creştinii ortodocşi care respectă silul vechi sărbătoresc Botezul Domnului sau Boboteaza, Înaltpreasfinţitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor, a oficiat împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

După Sfânta Liturghie, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei a oficiat slujba de sfinţire a apei (Agheasma Mare).

În cuvântul său de învăţătură, Înaltpreasfinţitul Petru a vorbit despre semnificaţia Botezului Domnului la Iordan, care „constituie un moment important din viaţa Sa, întrucât marchează începutul activităţii Sale mântuitoare.” „Acceptând să Se boteze în apele Iordanului are loc minunea „Epifania” sau „Teofania”, adică arătarea Sfintei Treimi: „Duhul lui Dumnezeu a pogorât ca un porumbel peste Iisus şi glas din ceruri a grăit: „Acesta este Fiul Meu iubit întru Care am binevoit”. În numele Sfintei Treimi sunt botezaţi toţi creştinii, după cuvântul Mântuitorului: „Mergeţi şi învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh, învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit Eu vouă”.

Să rugăm pe Cel care a deschis cerurile să ne ajute să deschidem şi inimile noastre pentru Împăratul Slavei, să-L rugăm să ne ridice la lumina cea netrecătoare a Preasfintei Treimi, ca fiind luminaţi să dobândim mântuirea” a mai spus Înaltpreasfinţitul Mitropolit şi Exarh Petru 

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img