Ultimele știri

PS Veniamin – prezent la sărbătoarea Sfântului Prooroc Ilie, în București

   În data de  20 iulie 2018, zi în care toți credincioșii ce țin de calendarul îndreptat, de stil nou, sărbătoresc pe Sfântul Prooroc Ilie, Preasfințitul Părinte Veniamin, episcopul Basarabiei de Sud, a slujit, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în parohia “Sf.  Ilie”  din București, zona Titan, Protoieria Sector 3 Capitală.

   În omilia rostită cu această ocazie, Preasfințitul Părinte Veniamin s-a referit la virtuțile Sfântului Prooroc Ilie și la fidelitatea sa față de Dumnezeu, dar și despre îndrăzneala către Ziditorul și Făcătorul a toate, dobândită prin credința tare. De asemenea, Ierarhul Episcopiei Basarabiei de Sud și al Mitropoliei Basarabiei a vorbit despre importanța păstrării dreptei credințe in zilele noastre, avându-l ca pe un exemplu de urmat, pe marele, între prooroci, Ilie.

   Biroul de presă al Episcopiei Basarabiei de Sud.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img