Ultimele știri

PS Veniamin a liturghisit la Manastirea Eșanca – Botoșani, în ziua pomenirii Sf. Serafim de Sarov

   În ziua de joi, 19 iulie 2018, PS Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, a săvârșit, cu binecuvântarea ÎPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Sfânta Liturghie, în cinstea Aflării Moaștelor Sf. Serafim de Sarov, la Manastirea Eșanca din Județul Botoșani (Stareță Stavrofora Petronia Ilaș).  Ctitorul principal al acestei mănăstirii este Arhim. Serafim Grigoraș de la Catedrala Mitropolitană din Iasi.

   Ierarhul Episcopiei Basarabiei de Sud, a Mitropoliei Basarabiei a sosit la Sfânta Mănăstire Eșanca în seara dinaintea sărbătorii, și a participat la Slujba Priveghere, săvârșită în cinstea Sfântului Serafim.

    În predica rostită, Preasfinția Sa a vorbit despre viata trăită în post și rugăciune a Sf. Serafim de Sarov, despre moaștele sale de la Manastirea Diveevo și despre minunile pe care acesta le săvârșește și pelerinajele care se organizează des spre mănăstirea Diveevo.

   Foto credit: Arhid. Marin Osoianu.

   Biroul de presă al Episcopiei Basarabiei de Sud.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img