Ultimele știri

PS Antonie: „Toţi suntem chemaţi la sfinţenie, dar fiecare decide dacă merge sau nu spre ea”

Duminică, 11 iunie 2017, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, a oficiat, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Aducerea Moaştelor Sfântului Ierarh Nicolae” din satul Năpădeni, raionul Ungheni (preot paroh PC preot Valentin Cântăreţ).

Vorbind despre sfinţi şi sfinţenie, PS Antonie, între altele, a spus: „Sfinţirea oamenilor este lucrarea Duhului Sfânt. Toţi suntem chemaţi la sfinţenie, dar fiecare decide dacă merge sau nu spre ea. Sfinţii sunt pildă de vieţuire, sunt pildă de luptă cu păcatul. De la sfinţi învăţăm cum să fim plăcuţi lui Dumnezeu, cum să dobândim viaţa veşnică”. „Să cerem ajutorul sfinţilor şi să le urmăm viaţa, pentru a ne putea bucura împreună cu ei în Împărăţia lui Dumnezeu”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie a apreciat activitatea pastoral-misionară a părintelui Valentin şi i-a dăruit câteva cărţi pentru biblioteca parohială. Fiecare creştin, prezent la slujbă, a primit din partea PS Antonie iconiţe cu chipul Maicii Domnului.

Părintele Valentin a mulţumit pentru vizită şi binecuvântarea arhierească, invitându-l pe Ierarhul Mitropoliei Basarabiei să mai vină în mijlocul comunităţii din Năpădeni.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img