Centrul de resurse Călăuza solidarității a MS Diaconia anunță organizarea Zilei Voluntarului Diaconiei

Centrul de resurse, invită preoții și tinerii din parohiile Mitropoliai Basarabiei la Ziua Voluntarului Diaconiei. În cadrul acestui festival vor participa echipe de voluntari activi din cadrul Mitropoliei Basarabiei, de la MS Diaconia și din cadrul parohiilor care au un grup de tineri implicați în activități de voluntariat.

Festivalul este conceput ca o modalitate de afirmare și de recunoștință față de tinerii  din tot cuprinsul Mitropoliei Basarabiei care se implică activ în activitățile de voluntariat.

Condiții de participare:

• Echipele vor fi formate din 8-12 tineri.
  • Voluntarii participanți vor veni echipați în îmbrăcăminte și încălțăminte sportivă.
  • Echipele parohiilor vor  purta în vestimentație un element comun specific doar parohiei.
  • Tinerii voluntari vor prezenta deviza echipei care poate fi un cântec sau o poezie.
  • Din timp voluntarii din parohii vor pregăti un poster cu  prezentarea  activităților în care sunt implicați și despre parohia din care fac parte.

Festivalul se va desfășura pe data de 21 iunie 2017 între orele 11.00-16.00 în parcul Dendrariu de pe strada Ion Creangă (lângă Universitatea Pedagogică de Stat).

Persoana de contact pentru mai multe informații

Străjescu Nadea – coordonator voluntari

060-099-233