Ultimele știri

PS Antonie: „Păcatul întunecă mintea şi înmulţeşte răutate”

Duminică, 13 ianuarie 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

PS Antonie, în cuvântul său, rostit după Sfânta Liturghie, s-a referit la pericopa Evanghelică din Duminica după Naşterea Domnului. Vorbind despre cruzimea lui Irod, PS Antonie, între altele, a spus: „Setea de putere şi teama de a-şi pierde tronul îl determină pe Irod să omoare o mulţime de prunci nevinovaţi. Vedem cum păcatul întunecă mintea şi înmulţeşte răutate. Irod este victima lăcomiei de putere şi de teamă să nu piardă tronul recurge la crimă. Şi victime sunt copii cei care mai puţin protejaţi”.

„Datoria maturilor este să aibă grijă de copii, să-i ferească de rele şi să-i crească în credinţă faţă de Dumnezeu. Maturii nu au voie să le îngrădească calea copiilor către Dumnezeu. Spune Mântuitorul: „Lăsaţi copii să vină la mile şi nu-i opriţi”. Să nu-i oprim pe copii să se apropie de Dumnezeu şi ei vor creşte sănătoşi sufleteşte şi trupeşte”, a spus PS Antonie.

PS Antonie a apreciat activitatea de păstor de suflete a părintelui Valeriu, mulţumindu-i pentru osteneală şi jertfă.

Preotul Valeriu a mulţumit ierarhului Episcopiei de Bălţi pentru vizită şi binecuvântare, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vina la Corlăteni şi cu alte ocazii.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img