Ultimele știri

PS Antonie: „Dacă nu iertăm celor care ne-au greşit, nici Dumnezeu nu ne iartă nouă”

Duminică, 20 august 2017, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la textul pericopei evanghelice din Duminica a XI-a după Rusalii.

Între altele, PS Antonie a spus: „Concluzia Evangheliei de astăzi este că: „Tot aşa şi Tatăl Meu Cel ceresc vă va face vouă, dacă nu veţi ierta, din inimile voastre, fiecare fratelui său”. Cu alte cuvinte, iertarea semenilor noştri este o condiţie de a primi iertare de la Dumnezeu. De aici înţelegem că dacă nu iertăm celor care ne-au greşit, nici Dumnezeu nu ne iartă nouă. De fapt, acest lucru noi îl cerem, de fiecare dată, când rostim rugăciunea „Tatăl nostru” „şi ne iartă nouă greşelile noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri”. Noi cerem în ce condiţii să ne ierte Dumnezeu. Deseori dorim să primim iertare mai uşor, decât acordăm noi iertare. Această abordare este numită în Evanghelie „viclenie”. Stăpânul îi spune celui care nu a iertat „slugă vicleană”: „Slugă vicleană, toată datoria aceea ţi-am iertat-o, fiindcă m-ai rugat. Nu se cădea, oare, ca şi tu să ai milă de cel împreună slugă cu tine, precum şi eu am avut milă de tine?”. Stăpânul se mânie şi a dat sluga vicleană pe mâna chinuitorilor”. „Să ne ajute Bunul Dumnezeu să cerem iertare de la Dumnezeu şi de la cei cărora le-am greşit, dar să nu uităm ca şi noi la rândul nostru să iertăm din inimă celor cărora ne-am greşit, pentru a nu fi şi noi slugi viclene, asemenea celui din Evanghelie”, a îndemnat PS Antonie.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img