Ultimele știri

PS Antonie: „Cele materiale, indiferent cât de multe n-ar fi ele, nu pot să stingă dorul după veşnicie”

Duminică, 10 decembrie 2017, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la textul pericopei evanghelice din Duminica a XXX-a după Rusalii (Dregătorul bogat).

Vorbind despre căutările sufletului, PS Antonie, între altele, a spus: „Bogatul din Evanghelie are multe bogăţii, dar mai caută ceva. Are un dor de cele veşnice. Îl întreabă pe Mântuitorul ce să facă să moştenească viaţa veşnică. Căutările lui erau fireşti. Cele materiale, indiferent cât de multe n-ar fi ele, nu pot să stingă dorul după veşnicie. Sufletul care este creat după chipul lui Dumnezeu Cel veşnic şi nelimitat, nu poate să găsească satisfacţie în cele materiale, trecătoare şi limitate. El găseşte linişte şi mulţumire doar în Dumnezeu. De aceea, el se află într-o căutare continuă. Neliniştit este sufletul meu Doamne, până se va odihni întru Tine, spune Fericitul Augustin. Neliniştea nu părăseşte sufletul omului până când acesta nu se întâlneşte cu Dumnezeu. Cele materiale, dacă omul se ataşează în exces de ele, pot deveni un obstacol către cele duhovniceşti”. „În această perioadă de pregătire către Praznicul luminos al Naşterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos pe lângă post, rugăciune, spovedanie şi Sfânta Împărtăşanie suntem chemaţi să facem fapte bune, să ne desprindem de cele materiale pentru a primi în sufletelor noastre Lumina Sfântă, pe Pruncul Iisus”, a îndemnat PS Antonie.

În cadrul Sfintei Liturghii au fost înălţate rugăciuni pentru sufletele adormiţilor robilor lui Dumnezeu, Regele Mihai I al României trecut la cele veşnice la 5 decembrie 2017, Alexandru Moşanu, fost preşedinte al Parlamentului R. Moldova, trecut la cele veşnice la  7 decembrie 2017 şi Vladimir Curbet, cunoscut coregraf din R. Moldova, trecut la cele veşnice la 8 decembrie 2017.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img