Oferta pentru parohii de Sfântul Nicolae. Centrul de Resurse Călăuza solidarității lansează proiectul „Garderoba Socială”

Centrul de Resurse „Călăuza solidarității” a Misiunii Sociale „Diaconia” anunţă lansarea  concursului de mini-granturi „Garderoba socială” în cadrul proiectului Banca de haine.

Acest concurs  este destinat parohiilor care doresc să înființeze o garderobă socială. Centrul de Resurse „Călăuza solidarității” pune la dispoziția parohiei suma de 500 $  pentru amenajarea și dotarea spațiului destinat garderobei.

Parohiile care doresc să se înscrie trebuie să țină cont de următoarele criterii de selecție:

•        Să existe un spațiu pentru garderobă.

•        Primind mini-grantul, parohia garantează că garderoba va funcționa cel puțin 3 ani.

•        Procedura de lucru a garderobei este stabilită conform unui model creat de echipa Centrului de resurse.

Concursul presupune 3 etape:

•        Depunerea cererilor până la data de 20 decembrie 2016;

•        O vizită de evaluare în comunitate până la data de 18 ianuarie 2017;

•         O întâlnire de instruire și semnarea contractelor până la data de 31 ianuarie 2017.

Pentru mai multe informații accesați fișierele:

Ghidul_Aplicantului_Mini-granturi.docx

Cerere_de_finanţare.doc

Angajament_de durabilitate.docx

Așteptăm înscrierile pe adresa de email: centrulderesurse.diaconia@gmail.com

Pentru detalii și informații suplimentare, puteți contacta echipa Centrului de Resurse:

Pr. Ioan Cosoi; Sîrbu Natalia

Tel. (022) 46-32-28

GSM. 067439704     079319166

Acest proiect este realizat de Misiunea Socială Diaconia cu suportul Fundaţiei Est-Europene din resursele acordate de Ministerul Afacerilor Externe al Danemarcei/DANIDA.