Ultimele știri

Mitropolia Basarabiei organizează Tabără spirituală pentru tineri: „Trepte spre lumină”

Chișinău, 12 iulie 2016

Comunicat de presă

Mitropolia Basarabiei organizează Tabără spirituală pentru tineri: „Trepte spre lumină”

În perioada 13-16 iulie 2016, Mitropolia Basarabiei organizează tabăra spirituală pentru tineri “Trepte spre lumină” care se va desfășura sub genericul “Frumosul va salva lumea. Cine va salva frumosul?”. La eveniment vor participa peste 180 de tineri și 18 preoți.

Tabăra va avea loc  la Mănăstirea “Sfinții Mucenici Adrian și Natalia” din localitatea Costuleni (Ungheni).

Fiecare zi din cadrul taberei va începe și se va termina cu rugăciune. În programul taberei vor fi  activități în echipă, sesiuni spirituale, întreceri sportive, conferință și atelier de confecționare a brățărilor.
Cei peste 180 de tineri, cu vârsta cuprinsă între 14-25 de ani, vin din 15 parohii ale Mitropoliei Basarabiei ce activează în localitățile: Costuleni, Florițoaia, Cetireni, Bogheni, Romanovca, Sadova, Hîncești, Crasnoarmeiscoe, Chișinău, Hîrbovăț, Coșcalia, Căușeni, Hagimus, Soroca, Fetești.
 
IPS Petru, Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor:

Prin acestă tabără se încearcă implicarea și încurajarea tinerilor de a dezvolta dialogul și colaborarea între parohiile Mitropoliei Basarabiei și tânăra generație. Astfel, ghidați fiind de valorile Ortodoxiei,  tinerii au oportunitatea de a-și exprima părerile și nevoile lor.

Cu ajutorul activităților din atelierile planificate, participanții vor explora propriile resurse creative. Grație acestei tabere se va îmbunătăți lucrul Bisericii cu tinerii din parohii. Rugăm pe Bunul Dumnezeu să binecuvânteze această tabără cu bun început, să semene în inimile tinerilor Duhul adevărului și al sfințeniei și să încununeze activitățile preoților cu har”.

Anul 2016 a fost binecuvântat de către Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române – an al educației religioase a tinerilor.

Persoană de contact:
Preot:  Ioan Cosoi
e-mail: secretar.mitropoliabasarabiei@gmail.com
mob. : 0037379319166

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img