Ultimele știri

ÎPS Petru, Mitropolitul Basarabiei: „Omul este mai de preţ în faţa lui Dumnezeu decât toată făptura”

În data de 10 iulie curent, în Duminica a III-a după Cincizecime (pomenirea Cuv. Samson şi Sf. Mc. Anect;  Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie la Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ioan Teologul” din oraşul Chişinău.

După Sfânta Liturghie, ÎPS Petru a tâlcuit Evanghelia duminicii în care a menţionat: „Atât pericopa evanghelică, cât şi cea a Apostolului  care s-a citi astăzi ne încredinţează despre adevărul purtării de grijă a lui Dumnezeu, care nu părăseşte pe om nici chiar atunci, când prin păcate, omul îi întoarce spatele. „Dumnezeu îşi dă pe faţă dragostea Lui către noi, prin aceea că, pentru noi, Hristos a murit când noi eram încă păcătoşi” (Romani V, 8). Deci, întruparea şi Jertfa Mântuitorului sunt semnele iubirii şi purtării de grijă a lui Dumnezeu pentru făptura noastră. Spre a înţelege mai bine acest adevăr, Iisus ne trimite azi cu gândul la crinii câmpului şi la  păsările cerului, făpturi mici în raport cu omul, dar faţă de care, de asemenea, se manifestă purtarea de grijă a lui Dumnezeu. Punându-ne în faţă aceste pilde, Mântuitorul ne încredinţează încă o dată că omul este mai de preţ în faţa lui Dumnezeu decât toată făptura. Astfel, concluzia Evangheliei de astăzi am putea-o cuprinde într-o singură frază: „Căutaţi mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate celelalte se vor adăuga vouă. Amin”.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img