Ultimele știri

ÎPS Petru: „Să cinstim femeia, căci ea este ființa de pe pământ prin care vine și continuă viața în lume”

   În data de 3 mai 2020, în a Treia Duminică după Învierea Domnului(a Mironosițelor), ÎPS Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mitropolitan din Chișinău, dimpreună cu soborul de clerici ai Sfântului Locaș.

   În cadrul Sfintei Liturghii, la ectenii au fost adăugate și cererile speciale pentru Izbăvirea de Epidemia ce a cuprins întreaga lume, cât și de Mulțumire lui Dumnezeu pentru Ploaia ce a adăpat pământul însetat.

  La final ÎnaltPreasfințitul Părinte Mitropolit a adresat un mesaj de felicitare tuturor femeilor creștine, întrucât a treia Duminică după Înviere este dedicată lor. De asemenea, vlădica Petru a îndemnat „să cinstim femeia, căci ea este ființa de pe pământ prin care vine și continuă viața în lume. Prin ea se împlinește porunca dată de Dumnezeu strămoșilor noștri Adam și Eva, porunca de crește și de a înmulți omenirea”.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img