Ultimele știri

ÎPS Petru: “Iair – exemplu de nădejde în Dumnezeu dar și de dragoste față de propriul copil”

În Duminica a 24-a după Rusalii, în data de 11 noiembrie 2018, Înaltpreasfinţitul Părinte Petru, Mitropolitul Basarabiei, împreună cu un sobor de clerici, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din or. Soroca (paroh Prot. Ștefan Eftodi).

În cuvântul său de învăţătură, Înaltpreasfinţitul Mitropolit şi Exarh Petru a tâlcuit parabola Învierii fiicei lui Iair, mai marele sinagogii, iar printre altele,  a spus: „Iair constituie un exemplu de nădejde neclintită că Mântuitorul îi poate vindeca fiica. Şi tot Iair reprezintă şi un model pentru părinţi de dragoste faţă de propriul copil. Era cunoscută ostilitatea slujitorilor sinagogii faţă de Mântuitorul, iar Iair era mai marele lor. Dragostea însă pentru unica sa fiică îi dă puteri să treacă peste această barieră psihologică şi se apropie de Mântuitorul şi să-L roage să-i vindece fiica. „A căzut la picioarele Lui, şi-l roagă să intre în casa lui”, ne spune Evanghelia. Astăzi deseori auzim de diferite cazuri când părinţii îşi abandonează copii invocând diferite motive. Dragostea lui Iair pentru fiica sa este un exemplu pentru aceşti părinţi”.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img