Ultimele știri

ÎPS Petru: „Dacă-L chemăm cu credinţă, Dumnezeu ne ajută întotdeauna, fără ezitare”

   În Duminica a IX-a după Rusalii, în data de 29 iulie 2018, Înaltpreasfinţitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor, a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

   În predica sa, Înaltpreasfinţitul Mitropolit şi Exarh Petru s-a referit la pericopa evanghelică citită, subliniind printre altele: „Viaţa noastră este asemenea unei mări învolburate cu vânturi potrivnice. Suntem ameninţaţi de furtunile încercărilor şi a ispitelor de tot felul şi la orice pas. Din Evanghelia de astăzi vedem că nu putem să rezistăm dacă ne bizuim doar pe puterile noastre. Pentru a face faţă greutăţilor avem nevoie de ajutorul lui Dumnezeu. Dacă-L chemăm cu credinţă, Dumnezeu ne ajută întotdeauna, fără ezitare”.

 Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img