Ultimele știri

IPS Mitropolit şi Exarh Petru: „Maica Domnului este cea mai luminată şi mai strălucitoare decât toţi sfinţii”

În data de 4 decembrie curent, în Duminica a 26-a după Cincizecime(Intrarea Maicii Domnului în Biserică), Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie la Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ioan Teologul din Chişinău”.

La sfârşitul serviciului divin, cu binecuvântarea ÎPS Petru s-a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române cu ocazia începutului postului Naşterii Domnului iar după aceasta Înaltpreasfinţia Sa a rostit un cuvînt de învăţătură în care s-a referit la importanţa praznicului Întrării Maicii Domnului în Biserică şi despre importanţa cinstirii ei în Biserica Ortodoxă: „Maica Domnului este cea mai luminată şi mai strălucitoare decât toţi sfinţii căci ea este mai cinstită decât Heruvimii şi mai mărită fară de asemănare decât Serafimii. Dumnezeu a înzestrat-o pe Sfânta Fecioară nu numai cu frumuseţe trupească, ci mai cu frumuseţea nepieritoare a sufletului, curăţind-o de păcate şi pregătind-o din pruncie să fíe vas primitor al darurilor Sfântului Duh. I-a luminat mintea, pentru a o face capabilă să primească cunoştinţa adevărului; i-a încălzit simţirea cu focul dragostei dumnezeieşti; i-a aprins voinţa de dorirea şi săvârşirea binelui, astfel devenind cel mai curat templu al Dumnezeului celui întrupat.”

În final vlădica Petru a felicitat pe toţi cei prezenţi care poartă numele în cinstea Maicii Domnului, urându-le multă sănătate şi multe bucurii sufleteşti iar Maica Domnului să le asculte rugăciunile şi să îi aibă în pază.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img