Ultimele știri

PS Antonie: „ Nu ne putem numi creştini, dacă nu cinstim pe Maica Domnului

Duminică, 4 decembrie 2016, ziua când creştinii ortodocşi, care respectă sărbătorile pe silul vechi, au prăznuit Intrarea Maicii Domnului în Biserică, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraşi.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la Evanghelia din Duminica a XXVI-a după Pogorârea Sfântului Duh (Bogatul căruia i-a rodit ţarina) şi la cinstirea Maicii Domnului în Biserica Ortodoxă.

Vorbind despre bogatul căruia i-a rodit ţarina, PS Antonie, între altele, a spus: „Este o nebunie ca toată viaţa omul să se gândească doar la bogăţii şi este o nebunie ca omul să uite de Dumnezeu. Unica grijă a bogatului din Evanghelia de astăzi era adunarea celor materiale. El uită că mai de preţ în faţa lui Dumnezeu sunt cele spirituale, care sunt veşnice. Şi Evanghelia se încheie cu gândul – „Aşa se întâmplă cu cel ce-şi adună comori pentru sine însuşi şi nu se îmbogăţeşte în Dumnezeu”. Adunarea bogăţiilor materiale duce la pierderea sufletului, iar adunarea celor duhovniceşti aduce mântuirea lui”. „Evanghelia ne îndeamnă să ne îmbogăţim în Dumnezeu. Şi ne îmbogăţim în Dumnezeu când ne rugăm, ne mărturisim, ne împărtăşim, facem fapte bune şi înmulţim şi creştem în virtuţi”, a mai spus PS Antonie.

Vorbind despre Maica Domnului, PS Antonie, între altele, a spus: „Cinstirea Maicii Domnului arată care ne este credinţa. Nu ne putem numi creştini, dacă nu cinstim pe Maica Domnului. Ea este mijlocitoarea noastră către Mântuitorul Iisus Hristos. Ea este ajutătoare şi ocrotitoarea noastră. Nu întâmplător în slujbele ortodoxe Maica Domnului are un loc aparte. Practic la orice rugăciune este pomenită Maica Domnului”. „Să o cinstim şi să ne rugăm Maicii Domnului şi Ea nu va întârzia să ne vină în ajutor”, a îndemnat PS Antonie.

Fiecărui creştin PS Antonie i-a dăruit iconiţe cu chipul Maicii Domnnului, după care au gustat apă de la râul Iordan şi din fântâna Maicii Domnului din Nazaret, adusă din Ţara Sfântă de către părintele diacon Marin Osoianu.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, PS Antonie l-a instalat în funcţia de paroh al bisericii „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraşi pe părintele Vasile Negru. PS Antonie i-a urat părintelui Vasile în noua sa funcţie succes, dorind-i păstorire îndelungată cu roade mari în Gradina Domnului. 

Comunitatea „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraşi a fost înregistrată în vara anului 2012. Atunci s-a pus temelia unei mici biserici şi cu ajutorul Bunului Dumnezeu, în ajunul Sfintelor Paşti din 2013, în noul sfânt locaş s-a oficiat prima slujbă.

La 5 septembrie 2014, prin voinţa tuturor creştinilor, comunitatea „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraşi a trecut de la Mitropolia Moldovei (Patriarhia Moscovei) la Mitropolia Basarabiei. La 25 noiembrie 2014, cu ocazia sărbătoririi hramului, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, ÎPS Mitropolit şi Exarh Petru a făcut prima vizită în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei”. În anul 2015, de ziua hramului, ÎPS Mitropolit şi Exarh Petru a slujit a doua oară în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraşi. PS Antonie a oficiat Sfânta Liturghie în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraş în data de 26 aprilie 2015, 20 ianuarie 2016 şi 4 decembrie 2016.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

 

 

 

 

 

 

 

 

Numirea părintelui Vasile a fost al comunităţii din Călăraşi. Noul păstor al comunităţii „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraşi este părintele Vasile Negru.

 

de paroh prezentat comunit

 

Între altele, PS Antonie a spus: „După Maica Domnului, Sfântul Ioan Botezătorul este cel mai cinstit dintre toţi sfinţii Bisericii. El anunţă venirea Mântuitorului prin cuvintele: „Pocăiţi-vă că s-a apropiat Împărăţia Cerurilor”, sau pocăiţi-vă că s-a apropiat Mântuitorul. Cu alte cuvinte pocăinţa ne apropie de Împărăţia Cerurilor, pocăinţa ne apropie de Dumnezeu. „Pocăiţi-vă” înseamnă să ne schimbăm viaţa, să ne schimbăm felul de a gândi, de a făptui şi de a gândi”.

PS Antonie l-a felicitat pe părintele Ioan cu ocazia sărbătoririi zilei onomastice, dorindu-i sănătate şi putere de a desfăşura, cu aceiaşi dăruire, activitatea de păstor al Domnului.

Părintele Ioan i-a mulţumit PS Antonie pentru felicitare şi pentru vizita pastorală, invitându-l pe arhiereul Mitropoliei Basarabiei să mai vină la Călăraşi şi cu alte ocazii. 

Zis-a Domnul pilda aceasta: Unui om bogat i-a rodit din belsug tarina. Si el cugeta in sine, zicand: Ce voi face ca nu am unde sa adun roadele mele? Si a zis: Aceasta voi face: Voi strica hambarele mele si mai mari le voi zidi si voi strange acolo toate roadele mele si bunatatile mele; si voi zice sufletului meu: Suflete, ai multe bunatati stranse pentru multi ani; odihneste-te, mananca, bea, veseleste-te. Insa Dumnezeu i-a zis: Nebune! In aceasta noapte vor cere de la tine sufletul tau. Si cele ce ai pregatit ale cui vor fi? Asa se intampla cu cel ce-si aduna comori pentru sine insusi si nu se imbogateste in Dumnezeu.”  (Luca 12, 16).

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img