Ultimele știri

ÎPS Mitropolit Petru a sfințit de Ziua Națională a României cenotaful plutonierului Ioan Caplescu

  În ziua de 1 decembrie 2019, în contextul sărbătoririi Zilei Naționale a României, ÎPS Părinte Petru a ofociat în localitatea Mereni, r-n Anenii-Noi, slujba de sfințire a cenotafului plutonierului Ioan Caplescu, jandarm ucis mișelește de Kotovski în august 1918.

   La eveniment au fost prezenți elevii romani din Tiraspol, Râbnița și Tighina, Asociația Fapta Nu Vorba, Asociația Tighina și Asociatia Monumentum. Solemnitatea evenimentului a fost redată de prezența Fanfarei Inspectoratului General al Poliției de Frontieră care a intonate imnul de stat ale României și R. Moldova.

   Inițiativa a venit din partea avocatului Iulian Rusanovschi și Asociația Monumentum care în ultima perioadă a avut mai multe initiative de acest gen, ce au drept scop readucerea în actualitate a identității noastre românești și a eroilor neamului care s-au jertfin pentru Neam și Credință, prin înălțarea sau restaurarea de busturi sau cenotafuri ăn memoria eroilor Neamului.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img