Ultimele știri

Prima slujbă arhierească în parohia Sf. Ier. Nicolae din Aneni-Noi

  În ziua de 1 decembrie 2019, în Duminica a XXVI-a după Rusalii ÎPS Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinnăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor a săvârșit prima Sfântă și Dumnezeiască Liturghie arhierească în parohia Sf. Ier. Nicolae din or. Aneni-Noi( paroh PC preot Victor Bejan).

  După oficierea Serviciului Divin a rostit un cuvânt catehetic în care s-a referit la evanghelia zilei, dar și la momentul sărbătoririi Zilei Naționale a tuturor românilor și la datoria noastră a tuturor de a fi mărturisitori, atât a dreptei credințe, cât și a apartenenței de Neam, aducând în actualitate învățătura conform căreia “la Judecata de Apoi vom fi judecați după neamuri”.

  În continuare Întâistătătorul Mitropoliei Basarabie a oferit Distincții de Vrednicie mai multor ctitori ai Sfântului Locaș, care s-au implicat activ la inițierea lucrărilor de construcție, dar și la consolidarea comunității parohiale.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img